U Sports Hoops
Current Season Teams People Championships Awards Other History Contact Women's site

CIAU Men's Basketball Award Winners for 1978-79 Season

Stuart W. Aberdeen Memorial Trophy (CIS Coach of the Year)Ken Shields, Victoria
Mike Moser Memorial Trophy (CIS Outstanding Player)David Coulthard, York
First Team All-CanadianDavid Coulthard, York
 Ken Opalko, Winnipeg
 Kevin Wood, Saint Marys
 Lonnie Ramati, York
 Mickey Fox, Saint Marys
Second Team All-CanadianKeith Streiter, Brandon
 Larry McGhee, UPEI
 Michael Hazard, Acadia
 Robbie Parris, Victoria
 Wayne Allison, Windsor
All-Canadian (Honourable Mention)Jerry Abernathy, Brandon
MVP of CIAU Championship / Jack Donohue TrophyMickey Fox, Saint Marys
CIS Tournament All-Star TeamBo Pelech, York
 Mickey Fox, Saint Marys
 Percy Davis, Saint Marys
 Rene Dolcetti, Victoria
 Robbie Parris, Victoria
 Wayne Allison, Windsor

AUS Coach of the YearKevin Feighery, UPEI
Frank Baldwin Memorial Trophy (AUS Most Valuable Player)Kevin Wood, Saint Marys
AUS Rookie of the YearScott Devine, UNB
AUS First Team All-StarKevin Wood, Saint Marys
 Larry McGhee, UPEI
 Michael Hazard, Acadia
 Mickey Fox, Saint Marys
 Percy Davis, Saint Marys
AUS Second Team All-StarGreg Winston, StFX
 Peter (Doc) Ryan, StFX
 Ted Upshaw, Acadia
 Tom Cavanaugh, Acadia
 Varouj Gurunlian, StFX

Canada West Coach of the YearKen Shields, Victoria
Canada West First Team All-StarBrent Patterson, Alberta
 Pat Lee, Calgary
 Pat Rooney, Alberta
 Rene Dolcetti, Victoria
 Robbie Parris, Victoria
Canada West Second Team All-StarBob Forsyth, UBC
 Ian Hyde-Lay, Victoria
 John Doughty, UBC
 Paul Babcock, Calgary
 Perry Mirkovich, Lethbridge

Great Plains Coach of the YearBruce Enns, Winnipeg
Great Plains Player of the YearKen Opalko, Winnipeg
Great Plains First Team All-StarDave Knutson, Brandon
 Jerry Abernathy, Brandon
 John Taylor, Manitoba
 Keith Streiter, Brandon
 Ken Opalko, Winnipeg
Great Plains Second Team All-StarBelaineh DeGuefe, Winnipeg
 Dan Snidal, Manitoba
 David Arseneault, Lakehead
 David Zanatta, Lakehead
 Richie Silvera, Lakehead

OUA West Coach of the YearDr. Paul (Doc) Thomas, Windsor
OUA East Coach of the YearBob Bain, York
OUA West First Team All-StarDoug Vance, Waterloo
 Fred Koepke, Wilfrid Laurier
 Ron Graham, Waterloo
 Seymour Hadwen, Waterloo
 Wayne Allison, Windsor
OUA East First Team All-StarBo Pelech, York
 David Coulthard, York
 Lonnie Ramati, York
 Pat Stoqua, Carleton
 Tom Cholock, Carleton
OUA West Second Team All-StarAllan White, McMaster
 Dan Berry, Western
 Marc Dubois, McMaster
 Tom Heslip, Guelph
 Vince Landry, Windsor
OUA East Second Team All-StarEd Siebert, York
 Mark Bennett, Laurentian
 Pat Signorotti, Ottawa
 Randy Cook, Toronto
 Ted Galka, York
E.C. Lebel Plaque (Outstanding Player in OUA Playoffs)Stan Korosec, Windsor

RSEQ Coach of the YearLionel (Butch) Staples, McGill
RSEQ First Team All-StarDavid Thornhill, Bishops
 Gregg Fasulo, McGill
 Leon Bynoe, Concordia
 Pat Kehoe, McGill
 Serge Baribeau, Laval
 Trevor Bennett, Bishops
 Walter Harrigan, Concordia

Hagey-Siegfried Trophy (Team MVP)Doug Vance, Waterloo
 Seymour Hadwen, Waterloo
Letterman Award (Rookie-of-the-Year)Clayt Ninham, Waterloo
Totzke Award (UW Outstanding Male Athlete)Seymour Hadwen, Waterloo
Naismith Classic All-starPat Brill-Edwards, Waterloo
 Seymour Hadwen, Waterloo


Statistical information maintained by Martin Timmerman. Please provide feedback to: MartinTimmerman@gmail.com