U Sports Hoops
Current Season Teams People Championships Awards Other History Contact Women's site

CIAU Men's Basketball Award Winners for 1979-80 Season

Stuart W. Aberdeen Memorial Trophy (CIS Coach of the Year)Jerry Hemmings, Brandon
Mike Moser Memorial Trophy (CIS Outstanding Player)Michael Hazard, Acadia
First Team All-CanadianBilly Turney-Loos, Victoria
 Bo Pelech, York
 David Coulthard, York
 Fred Lee, Brandon
 Michael Hazard, Acadia
Second Team All-CanadianBob Magel, Winnipeg
 David Zanatta, Lakehead
 Jerry Abernathy, Brandon
 Perry Mirkovich, Lethbridge
 Ted Upshaw, Acadia
MVP of CIAU Championship / Jack Donohue TrophyRene Dolcetti, Victoria
CIS Tournament All-Star TeamBilly Turney-Loos, Victoria
 David Coulthard, York
 Fred Lee, Brandon
 Jerry Abernathy, Brandon
 Lee Davis, Saint Marys
 Rene Dolcetti, Victoria

AUS Coach of the YearGary Heald, Saint Marys
Frank Baldwin Memorial Trophy (AUS Most Valuable Player)Michael Hazard, Acadia
AUS Rookie of the YearLee Davis, Saint Marys
AUS First Team All-StarLee Davis, Saint Marys
 Michael Hazard, Acadia
 Ron Blommers, Saint Marys
 Ted Upshaw, Acadia
 Varouj Gurunlian, StFX
AUS Second Team All-StarBill Redmond, UPEI
 Gil Green, StFX
 Rick Millard, UPEI
 Ross Quackenbush, Saint Marys
 Scott Devine, UNB

Canada West Coach of the YearPeter Mullins, UBC
Canada West First Team All-StarBilly Turney-Loos, Victoria
 Bob Forsyth, UBC
 Eli Pasquale, Victoria
 Perry Mirkovich, Lethbridge
 Romel Raffin, Calgary
 Steve Atkin, Calgary
Canada West Second Team All-StarBrad Findlay, UBC
 Gerald Kazanowski, Victoria
 Jim Bonin, Alberta
 Karl Tilleman, Calgary
 Rene Dolcetti, Victoria

Great Plains Coach of the YearJerry Hemmings, Brandon
Great Plains Player of the YearFred Lee, Brandon
Great Plains First Team All-StarBob Magel, Winnipeg
 Dan Snidal, Manitoba
 David Zanatta, Lakehead
 Fred Lee, Brandon
 Jerry Abernathy, Brandon
Great Plains Second Team All-StarBelaineh DeGuefe, Winnipeg
 Devon Daley, Winnipeg
 John Taylor, Manitoba
 Keith Streiter, Brandon
 Ken Opalko, Winnipeg

OUA West Coach of the YearGilbert (Gib) Chapman, Guelph
OUA East Coach of the YearPat O'Brien, Carleton
OUA West First Team All-StarDan Berry, Western
 Doug Vance, Waterloo
 Marc Dubois, McMaster
 Michael Sesto, Guelph
 Stan Korosec, Windsor
OUA East First Team All-StarBo Pelech, York
 David Coulthard, York
 Pat Stoqua, Carleton
 Rick Powers, Carleton
 Tom Cholock, Carleton
OUA West Second Team All-StarBob Blasko, Brock
 Bob Fitzgerald, Wilfrid Laurier
 Brian Ray, Waterloo
 Rick Dundas, Guelph
 Tom Heslip, Guelph
OUA East Second Team All-StarBill Pangos, Toronto
 Kelly Campbell, Queens
 Paul Jones, York
 Rob Ashe, Ottawa
 Steve Huck, Ottawa
 Tony Braunstein, Toronto
Kitch MacPherson Trophy (MVP in OUA Wilson Cup)David Coulthard, York

RSEQ Coach of the YearGarth Smith, Bishops
RSEQ First Team All-StarDoug Whaley, Concordia
 Leon Bynoe, Concordia
 Luc Adam, Laval
 Rick Rusk, McGill
 Trevor Bennett, Bishops

Hagey-Siegfried Trophy (Team MVP)Doug Vance, Waterloo
Wardlaw Porteous Trophy (Team MVP)Brent Patterson, Alberta
Letterman Award (Rookie-of-the-Year)Dave Burns, Waterloo
 Phil Jarrett, Waterloo
Ernie Foshay Memorial Award (StFX Invitational Tourn MVP)Gil Green, StFX
Naismith Classic All-starDoug Vance, Waterloo


Statistical information maintained by Martin Timmerman. Please provide feedback to: MartinTimmerman@gmail.com