U Sports Hoops
Current Season Teams People Championships Awards Other History Contact Women's site

CIAU Men's Basketball Award Winners for 1980-81 Season

Stuart W. Aberdeen Memorial Trophy (CIS Coach of the Year)Ian MacMillan, Acadia
Mike Moser Memorial Trophy (CIS Outstanding Player)David Coulthard, York
First Team All-CanadianBelaineh DeGuefe, Winnipeg
 David Coulthard, York
 Karl Tilleman, Calgary
 Stan Korosec, Windsor
 Ted Upshaw, Acadia
Second Team All-CanadianJerry Abernathy, Brandon
 Larry Hampton, Acadia
 Mark Brodie, StFX
 Tom Heslip, Guelph
 Varouj Gurunlian, StFX
All-Canadian (Honourable Mention)Jude Kelly, Brandon
MVP of CIAU Championship / Jack Donohue TrophyEli Pasquale, Victoria
CIS Tournament All-Star TeamBo Hampton, Acadia
 Doug Whaley, Concordia
 Eli Pasquale, Victoria
 Gerald Kazanowski, Victoria
 Ted Upshaw, Acadia

AUS Coach of the YearIan MacMillan, Acadia
Frank Baldwin Memorial Trophy (AUS Most Valuable Player)Ted Upshaw, Acadia
AUS Rookie of the YearLarry Hampton, Acadia
AUS First Team All-StarLarry Hampton, Acadia
 Mark Brodie, StFX
 Scott Devine, UNB
 Ted Upshaw, Acadia
 Varouj Gurunlian, StFX
AUS Second Team All-StarBill Redmond, UPEI
 Bo Hampton, Acadia
 Mike Roberson, Saint Marys
 Rick Plato, Saint Marys
 Tom Sullivan, StFX
AUS Championship Tournament MVPMark Brodie, StFX
AUS Championship Tournament All-StarBo Hampton, Acadia
 Ron Blommers, Saint Marys
 Scott Devine, UNB
 Ted Upshaw, Acadia
 Tom Sullivan, StFX

Canada West Coach of the YearGuy Vetrie, Saskatchewan
Canada West Player of the YearSteve Atkin, Calgary
Canada West First Team All-StarEli Pasquale, Victoria
 Gerald Kazanowski, Victoria
 Karl Tilleman, Calgary
 Murray Redekop, Saskatchewan
 Steve Atkin, Calgary
Canada West Second Team All-StarJohn Doughty, UBC
 Kelly Dukeshire, Victoria
 Mark Redekop, Saskatchewan
 Mike Buckrop, Calgary
 Rob Wilson, Lethbridge

Great Plains Coach of the YearRick Suffield, Lakehead
Great Plains Player of the YearBelaineh DeGuefe, Winnipeg
Great Plains First Team All-StarBelaineh DeGuefe, Winnipeg
 Dan Snidal, Manitoba
 Jerry Abernathy, Brandon
 Jude Kelly, Brandon
 Ken Opalko, Winnipeg
Great Plains Second Team All-StarDavid Zanatta, Lakehead
 Glenn Coulter, Brandon
 Jim Grisim, Winnipeg
 Jim Kentel, Manitoba
 Karl Subban, Lakehead

OUA West Coach of the YearGilbert (Gib) Chapman, Guelph
 Nick Grabowski, Windsor
OUA East Coach of the YearPhil Schlote, Ryerson
E.C. Lebel Plaque (OUA West MVP)Stan Korosec, Windsor
E.C. Lebel Plaque (OUA East MVP)David Coulthard, York
OUA West First Team All-StarMarc Dubois, McMaster
 Phil Hermanutz, Windsor
 Rick Dundas, Guelph
 Stan Korosec, Windsor
 Tom Heslip, Guelph
OUA East First Team All-StarBo Pelech, York
 David Coulthard, York
 Mike Sheridan, Laurentian
 Paul Jones, York
 Rick Powers, Carleton
OUA West Second Team All-StarBob Fitzgerald, Wilfrid Laurier
 Doug Vance, Waterloo
 Jim Molyneux, Windsor
 John Kulik, McMaster
 Michael Sesto, Guelph
 Ross Hurd, Western
OUA East Second Team All-StarBrian Skeoch, Laurentian
 Darrell Outschoorn, Ryerson
 Greg Yeldon, Carleton
 Keith Kelso, Carleton
 Rob Ashe, Ottawa
Kitch MacPherson Trophy (MVP in OUA Wilson Cup)Paul Jones, York

RSEQ First Team All-StarTrevor Bennett, Bishops

Hagey-Siegfried Trophy (Team MVP)Cal Keil, Waterloo
Wardlaw Porteous Trophy (Team MVP)Ken Haak, Alberta
Letterman Award (Rookie-of-the-Year)Paul Van Oorschot, Waterloo
Ernie Foshay Memorial Award (StFX Invitational Tourn MVP)Varouj Gurunlian, StFX


Statistical information maintained by Martin Timmerman. Please provide feedback to: MartinTimmerman@gmail.com