U Sports Hoops
Current Season Teams People Championships Awards Other History Contact Women's site

CIAU Men's Basketball Award Winners for 1982-83 Season

Stuart W. Aberdeen Memorial Trophy (CIS Coach of the Year)Ken Shields, Victoria
Mike Moser Memorial Trophy (CIS Outstanding Player)Karl Tilleman, Calgary
First Team All-CanadianEli Pasquale, Victoria
 Gerald Kazanowski, Victoria
 John Carson, Brandon
 John Hatch, StFX
 Karl Tilleman, Calgary
Second Team All-CanadianBo Hampton, Dalhousie
 Gary McKeigan, Concordia
 Grant Greenwood, Winnipeg
 Jude Kelly, Brandon
 Kelly Dukeshire, Victoria
All-Canadian (Honourable Mention)Grant Parobec, York
 Ned Janjic, McMaster
 Peter Savich, Waterloo
 Phil Hermanutz, Windsor
 Steve Atkin, Waterloo
MVP of CIAU Championship / Jack Donohue TrophyEli Pasquale, Victoria
CIS Tournament All-Star TeamEli Pasquale, Victoria
 Gerald Kazanowski, Victoria
 Jude Kelly, Brandon
 Peter Savich, Waterloo
 Rob Latter, Saint Marys

AUS Coach of the YearSteve Konchalski, StFX
Frank Baldwin Memorial Trophy (AUS Most Valuable Player)John Hatch, StFX
AUS Rookie of the YearAl Phillips, StFX
AUS First Team All-StarBo Hampton, Dalhousie
 Donnie Ehler, Acadia
 John Hatch, StFX
 Rob Latter, Saint Marys
 Steve Lambert, Dalhousie
AUS Second Team All-StarBill Redmond, UPEI
 Bob Oostveen, Saint Marys
 Paul Holder, UNB
 Scott Devine, UNB
 Stan Whetstone, Dalhousie

Canada West Coach of the YearKen Shields, Victoria
Canada West First Team All-StarEli Pasquale, Victoria
 Gerald Kazanowski, Victoria
 Karl Tilleman, Calgary
 Kelly Dukeshire, Victoria
 Leon Bynoe, Alberta
Canada West Second Team All-StarBob Arnett, Lethbridge
 Bruce Holmes, UBC
 Fred Murrell, Alberta
 John Rhodin, Calgary
 Tom Narbeshuber, Victoria

Great Plains Coach of the YearJerry Hemmings, Brandon
Great Plains Player of the YearJohn Carson, Brandon
Great Plains First Team All-StarGrant Greenwood, Winnipeg
 John Carson, Brandon
 Jude Kelly, Brandon
 Karl Subban, Lakehead
 Ken Kyliuk, Manitoba
Great Plains Second Team All-StarEarl Roberts, Brandon
 Glen Nelson, Regina
 Gord Tucker, Winnipeg
 Mark Benesh, Regina
 Steve Gill, Lakehead

OUA West Coach of the YearBarry Phillips, McMaster
 Chris Coulthard, Wilfrid Laurier
OUA East Coach of the YearJohn Restivo, Ottawa
E.C. Lebel Plaque (OUA West MVP)Phil Hermanutz, Windsor
E.C. Lebel Plaque (OUA East MVP)Enzo Spagnuolo, York
OUA West First Team All-StarDoug Fast, Brock
 Jim Kennedy, Windsor
 Phil Hermanutz, Windsor
 Ross Hurd, Western
 Scott McKenzie, Western
OUA East First Team All-StarBrian Skeoch, Laurentian
 Enzo Spagnuolo, York
 Grant Parobec, York
 John Christensen, York
 Rick Powers, Carleton
OUA West Second Team All-StarDerrick Lewis, Guelph
 Ned Janjic, McMaster
 Paul Van Oorschot, Waterloo
 Peter Savich, Waterloo
 Steve Atkin, Waterloo
OUA East Second Team All-StarDave Burden, Laurentian
 Keith Kelso, Carleton
 Paul Manning, Ottawa
 Rob Taylor, Ottawa
 Tim Rider, York
Kitch MacPherson Trophy (MVP in OUA Wilson Cup)Dave Burns, Waterloo

Hagey-Siegfried Trophy (Team MVP)Paul Van Oorschot, Waterloo
Wardlaw Porteous Trophy (Team MVP)Fred Murrell, Alberta
 Leon Bynoe, Alberta
Letterman Award (Rookie-of-the-Year)Paul Boyce, Waterloo
 Randy Norris, Waterloo
Totzke Award (UW Outstanding Male Athlete)Paul Van Oorschot, Waterloo
Ernie Foshay Memorial Award (StFX Invitational Tourn MVP)John Hatch, StFX
Naismith Classic All-starDave Burns, Waterloo


Statistical information maintained by Martin Timmerman. Please provide feedback to: MartinTimmerman@gmail.com