U Sports Hoops
Current Season Teams People Championships Awards Other History Contact Women's site

CIAU Men's Basketball Award Winners for 1983-84 Season

Stuart W. Aberdeen Memorial Trophy (CIS Coach of the Year)Bob Bain, York
Mike Moser Memorial Trophy (CIS Outstanding Player)Eli Pasquale, Victoria
First Team All-CanadianEli Pasquale, Victoria
 Greg Wiltjer, Victoria
 John Carson, Brandon
 John Hatch, StFX
 Karl Tilleman, Calgary
Second Team All-CanadianDoug Fast, Brock
 Enzo Spagnuolo, York
 Grant Parobec, York
 Peter Savich, Waterloo
 Rob Latter, Saint Marys
MVP of CIAU Championship / Jack Donohue TrophyGreg Wiltjer, Victoria
CIS Tournament All-Star TeamEli Pasquale, Victoria
 Greg Wiltjer, Victoria
 Jerome Ell, Lethbridge
 John Carson, Brandon
 Peter Savich, Waterloo

AUS Coach of the YearGary Heald, Saint Marys
Frank Baldwin Memorial Trophy (AUS Most Valuable Player)Not available, Unknown team
AUS Rookie of the YearNot available, Unknown team
AUS First Team All-StarChris Sumner, Acadia
 John Hatch, StFX
 Mike Morgan, UPEI
 Rob Latter, Saint Marys
 Ron Lardge, Saint Marys
AUS Second Team All-StarBo Hampton, Dalhousie
 Pat Slawter, Dalhousie
 Rodney Martin, Acadia
 Stan Whetstone, Dalhousie
 Tejan Alleyne, UPEI

Canada West Coach of the YearGary Howard, Calgary
Canada West Player of the YearEli Pasquale, Victoria
Canada West First Team All-StarEli Pasquale, Victoria
 Greg Wiltjer, Victoria
 Karl Tilleman, Calgary
 Ken McMurray, Lethbridge
 Mike Suderman, Alberta
Canada West Second Team All-StarBob Arnett, Lethbridge
 Byron Tokarchuk, Saskatchewan
 John Rhodin, Calgary
 Ken Klassen, UBC
 Ken Larson, Victoria
 Paul Humbert, Saskatchewan

Great Plains Coach of the YearKen Murray, Regina
Great Plains Player of the YearJohn Carson, Brandon
Great Plains First Team All-StarGlen Nelson, Regina
 Glenn Coulter, Brandon
 Harry Van Laar, Lakehead
 John Carson, Brandon
 Perrie Scarlett, Winnipeg
Great Plains Second Team All-StarCheddie Warner, Lakehead
 Gord Tucker, Winnipeg
 Karl Subban, Lakehead
 M. Johannson, Winnipeg
 Mark Snidal, Manitoba

OUA West Coach of the YearBarry Phillips, McMaster
 Don McCrae, Waterloo
OUA East Coach of the YearBob Bain, York
E.C. Lebel Plaque (OUA West MVP)Doug Fast, Brock
E.C. Lebel Plaque (OUA East MVP)Enzo Spagnuolo, York
 Jeff McKibbon, Laurentian
OUA West First Team All-StarDoug Fast, Brock
 Rob Biasutto, Windsor
 Ross Hurd, Western
 Scott McKenzie, Western
 Steve Atkin, Waterloo
OUA East First Team All-StarBill Holmes, Carleton
 Enzo Spagnuolo, York
 Grant Parobec, York
 Jeff McKibbon, Laurentian
 Roger Rollocks, Toronto
OUA West Second Team All-StarHunt Hool, Windsor
 Maurice Armstrong, McMaster
 Peter Savich, Waterloo
 Steve Forden, Wilfrid Laurier
 Tony Sterling, McMaster
OUA East Second Team All-StarJohn Christensen, York
 Mark Jones, York
 Ranald Davidson, Toronto
 Rob Taylor, Ottawa
 Tim Rider, York
Kitch MacPherson Trophy (MVP in OUA Wilson Cup)Enzo Spagnuolo, York

Hagey-Siegfried Trophy (Team MVP)Peter Savich, Waterloo
 Steve Atkin, Waterloo
Wardlaw Porteous Trophy (Team MVP)Mike Suderman, Alberta
Letterman Award (Rookie-of-the-Year)Rob Froese, Waterloo
University of Waterloo Athletic Hall of FameJaan Laaniste, Unknown team
 Mike Moser, Unknown team
 Paul Van Oorschot, Waterloo
 Phil Schlote, Unknown team
 Seymour Hadwen, Unknown team
Ernie Foshay Memorial Award (StFX Invitational Tourn MVP)John Hatch, StFX
Naismith Classic MVPPeter Savich, Waterloo
Naismith Classic All-starRandy Norris, Waterloo


Statistical information maintained by Martin Timmerman. Please provide feedback to: MartinTimmerman@gmail.com