U Sports Hoops
Current Season Teams People Championships Awards Other History Contact Women's site

CIAU Men's Basketball Award Winners for 1984-85 Season

Stuart W. Aberdeen Memorial Trophy (CIS Coach of the Year)Don McCrae, Waterloo
Mike Moser Memorial Trophy (CIS Outstanding Player)Peter Savich, Waterloo
First Team All-CanadianByron Tokarchuk, Saskatchewan
 Chris Sumner, Acadia
 Gord Tucker, Winnipeg
 John Carson, Brandon
 Peter Savich, Waterloo
Second Team All-CanadianJoe Ogoms, Manitoba
 John Christensen, York
 John Rhodin, Calgary
 Phil Ohl, Victoria
 Randy Norris, Waterloo
MVP of CIAU Championship / Jack Donohue TrophyPhil Ohl, Victoria
CIS Tournament All-Star TeamChris Sellitri, StFX
 Cord Clemens, Victoria
 David Sheehan, Victoria
 Joe Ogoms, Manitoba
 Peter Savich, Waterloo
 Phil Ohl, Victoria

AUS Coach of the YearGeorge Morrison, UPEI
Frank Baldwin Memorial Trophy (AUS Most Valuable Player)Chris Sumner, Acadia
AUS Rookie of the YearDag Rutherford, UNB
AUS First Team All-StarBrent Baker, StFX
 Chris Sumner, Acadia
 John Johnson, Mount Allison
 Trevor Willock, UPEI
 Tyrone Norman, UPEI
AUS Second Team All-StarBo Malott, Dalhousie
 Chris Sellitri, StFX
 Kyle Gayle, StFX
 Peter Morris, Acadia
 Rodney Martin, Acadia
AUS Championship Tournament MVPRodney Martin, Acadia

Canada West Coach of the YearKen Olynyk, Lethbridge
Canada West Player of the YearByron Tokarchuk, Saskatchewan
Canada West First Team All-StarByron Tokarchuk, Saskatchewan
 Cord Clemens, Victoria
 Ken McMurray, Lethbridge
 Murray Hanna, Lethbridge
 Pat West, UBC
Canada West Second Team All-StarDale Olson, UBC
 David Sheehan, Victoria
 John Dewar, Saskatchewan
 John Rhodin, Calgary
 Mike Kornak, Alberta

Great Plains Coach of the YearBruce Enns, Winnipeg
Great Plains Player of the YearJohn Carson, Brandon
Great Plains Rookie of the YearJoe Ogoms, Manitoba
Great Plains First Team All-StarGlen Nelson, Regina
 Gord Tucker, Winnipeg
 Joe Ogoms, Manitoba
 John Carson, Brandon
 Tony Kaufmann, Manitoba
Great Plains Second Team All-StarCheddie Warner, Lakehead
 Earl Roberts, Brandon
 Ken Fields, Brandon
 Mark Benesh, Regina
 Maurice Seales, Winnipeg

OUA West Coach of the YearBill Horley, Western
OUA East Coach of the YearBob Bain, York
E.C. Lebel Plaque (OUA West MVP)Peter Savich, Waterloo
E.C. Lebel Plaque (OUA East MVP)John Christensen, York
OUA West First Team All-StarDavid Joseph, Guelph
 Peter Savich, Waterloo
 Randy Norris, Waterloo
 Rob Biasutto, Windsor
 Rob Froese, Waterloo
OUA East First Team All-StarBill Holmes, Carleton
 Fred Murrell, Toronto
 Jeff McKibbon, Laurentian
 John Christensen, York
 Tim Rider, York
OUA West Second Team All-StarJim Hoyle, McMaster
 Jim Kennedy, Windsor
 Paul Boyce, Waterloo
 Ralf Rosenkranz, McMaster
 Steve Forden, Wilfrid Laurier
OUA East Second Team All-StarMark Jones, York
 Phil Rowe, Ryerson
 Ranald Davidson, Toronto
 Rob Taylor, Ottawa
 Roger Rollocks, Toronto
Kitch MacPherson Trophy (MVP in OUA Wilson Cup)John Christensen, York

RSEQ Coach of the YearDoug Daigneault, Concordia

Hagey-Siegfried Trophy (Team MVP)Peter Savich, Waterloo
 Randy Norris, Waterloo
Wardlaw Porteous Trophy (Team MVP)Mike Kornak, Alberta
Letterman Award (Rookie-of-the-Year)Tom Schneider, Waterloo
University of Waterloo Athletic Hall of FameDick Aldridge, Unknown team
Ernie Foshay Memorial Award (StFX Invitational Tourn MVP)Brent Baker, StFX


Statistical information maintained by Martin Timmerman. Please provide feedback to: MartinTimmerman@gmail.com