U Sports Hoops
Current Season Teams People Championships Awards Other History Contact Women's site

CIAU Men's Basketball Award Winners for 1997-98 Season

Stuart W. Aberdeen Memorial Trophy (CIS Coach of the Year)Eddie Pomykala, Bishops
Mike Moser Memorial Trophy (CIS Outstanding Player)Titus Channer, McMaster
Dr. Peter Mullins Trophy (CIS Rookie of the Year)Dean Labayen, York
Ken Shields AwardJohnathan Dingle, Western
First Team All-CanadianDanny Balderson, Lethbridge
 Eric Hinrichsen, Victoria
 Jan Trojanowski, Acadia
 Kevin Gilroy, Regina
 Titus Channer, McMaster
Second Team All-CanadianBrian Parker, Dalhousie
 Mano Watsa, Waterloo
 Micah Bourdeau, Western
 Shawn Gray, Brandon
 Ted Dongelmans, Laurentian
MVP of CIAU Championship / Jack Donohue TrophyStewart Clark, Bishops
CIS Tournament All-Star TeamEric Hinrichsen, Victoria
 Patrice Lemieux, Bishops
 Ryan Thorne, Bishops
 Steve Maga, McMaster
 Stewart Clark, Bishops
 Titus Channer, McMaster

AUS Coach of the YearDave Nutbrown, Acadia
Frank Baldwin Memorial Trophy (AUS Most Valuable Player)Jan Trojanowski, Acadia
AUS Rookie of the YearJeff Cotter, UNB
AUS Student-Athlete and Community Service AwardNot available, Unknown team
AUS First Team All-StarBrian Parker, Dalhousie
 Fred Perry, StFX
 Jan Trojanowski, Acadia
 Jonah Taussig, Saint Marys
 Peter Benoite, Memorial
AUS Second Team All-StarChristopher Cain, Acadia
 David Phillip, Cape Breton
 Derek Cotton, Acadia
 Gordon McNeilly, UNB
 Isaac King, StFX
 Patrick Toulouse, Saint Marys

Canada West Coach of the YearDave Crook, Lethbridge
Canada West Player of the YearDanny Balderson, Lethbridge
Canada West Rookie of the YearChris Harris, Calgary
Canada West First Team All-StarDanny Balderson, Lethbridge
 Eric Hinrichsen, Victoria
 Gerald Cole, UBC
 Seth Adler, Victoria
 Spencer Holt, Lethbridge
Canada West Second Team All-StarDarren Semeniuk, Alberta
 Jared Heidinger, Lethbridge
 John Dykstra, UBC
 Mark Filteau, Alberta
 Nino Sose, UBC
Canada West All Rookie TeamChris Harris, Calgary
 Christopher Mitchell, UBC
 Denis Bekkering, Lethbridge
 Geoff Glines, Saskatchewan
 Stephen Parker, Alberta

Great Plains Coach of the YearJames Hillis, Regina
Great Plains Player of the YearKevin Gilroy, Regina
Great Plains Rookie of the YearBrent Sevigny, Manitoba
Great Plains First Team All-StarDale Holmes, Regina
 Kevin Gilroy, Regina
 Ogo Okwumabua, Manitoba
 Richard Lovelace, Brandon
 Shawn Gray, Brandon
Great Plains Second Team All-StarBill Johnson, Regina
 Mark Passley, Brandon
 Matej Maroti, Winnipeg
 Maurice Carter, Brandon
 Steve Newton, Winnipeg

OUA West Coach of the YearCraig Boydell, Western
OUA East Coach of the YearBob Bain, York
E.C. Lebel Plaque (OUA West MVP)Titus Channer, McMaster
E.C. Lebel Plaque (OUA East MVP)Ted Dongelmans, Laurentian
OUA West Rookie of the YearMichael Ayanbadejo, Guelph
OUA East Rookie of the YearDean Labayen, York
OUA West Ken Shields NomineeJohnathan Dingle, Western
OUA West First Team All-StarGeoff Stead, Windsor
 Mano Watsa, Waterloo
 Micah Bourdeau, Western
 Nat Graham, Western
 Titus Channer, McMaster
OUA East First Team All-StarBrian Leonard, Carleton
 Cory Bailey, Laurentian
 Dean Labayen, York
 Derek Richardson, Queens
 Ted Dongelmans, Laurentian
OUA West Second Team All-StarBjorn Trow, Brock
 Jeff Zdrahal, Wilfrid Laurier
 Michael Ayanbadejo, Guelph
 Ramon McElmurry, Lakehead
 Steve Maga, McMaster
OUA East Second Team All-StarBrian Smith, Ryerson
 Carl Harper, Ryerson
 Chris Peskun, York
 Kevin Gordon, Laurentian
 Steve Chapman, Ottawa
 Vidak Curic, Toronto
Kitch MacPherson Trophy (MVP in OUA Wilson Cup)Cory Bailey, Laurentian

RSEQ Coach of the YearEddie Pomykala, Bishops
RSEQ Player of the YearGerces (Jay) Prosper, Concordia
RSEQ Rookie of the YearMichael Kieran, Concordia
RSEQ First Team All-StarGerces (Jay) Prosper, Concordia
 Hubert Davis, McGill
 Marc-Olivier Bessette, Laval
 Rob Burns, Bishops
 Ryan Thorne, Bishops
RSEQ Second Team All-StarMark Spence, Concordia
 Matt Watson, McGill
 Michael Kieran, Concordia
 Patrice Lemieux, Bishops
 Stewart Clark, Bishops

Hagey-Siegfried Trophy (Team MVP)Mano Watsa, Waterloo
Wardlaw Porteous Trophy (Team MVP)Darren Semeniuk, Alberta
Letterman Award (Rookie-of-the-Year)John Quinlan, Waterloo
Ernie Foshay Memorial Award (StFX Invitational Tourn MVP)Jason Daymon, Unknown team
Naismith Classic All-starMano Watsa, Waterloo
 Mike Stroeder, Waterloo


Statistical information maintained by Martin Timmerman. Please provide feedback to: MartinTimmerman@gmail.com