U Sports Hoops
Current Season Teams People Championships Awards Other History Contact Women's site

CIAU Men's Basketball Award Winners for 1999-00 Season

Stuart W. Aberdeen Memorial Trophy (CIS Coach of the Year)Dave Crook, Lethbridge
Mike Moser Memorial Trophy (CIS Outstanding Player)Danny Balderson, Lethbridge
Dr. Peter Mullins Trophy (CIS Rookie of the Year)James Kenyon, Saskatchewan
Ken Shields AwardSteve Maga, McMaster
First Team All-CanadianDanny Balderson, Lethbridge
 Fred Perry, StFX
 Micah Bourdeau, Western
 Nick Maglisceau, Alberta
 Ted Dongelmans, Laurentian
Second Team All-CanadianEarnest Bell, Brandon
 Jonah Taussig, Saint Marys
 Patrice Lemieux, Bishops
 Spencer Holt, Lethbridge
 Steve Maga, McMaster
All-Canadian (Honourable Mention)Bill Crowdis, Ryerson
 Dennie Oliver, StFX
 Eric Zulu, Concordia
 Jamie Duncan, Brock
 Ramon McElmurry, Lakehead
MVP of CIAU Championship / Jack Donohue TrophyRandy Nohr, StFX
CIS Tournament All-Star TeamEarnest Bell, Brandon
 Fred Perry, StFX
 Greg Walker, Brandon
 Nick Maglisceau, Alberta
 Randy Nohr, StFX
 Steve Maga, McMaster

AUS Coach of the YearSteve Konchalski, StFX
Frank Baldwin Memorial Trophy (AUS Most Valuable Player)Fred Perry, StFX
AUS Rookie of the YearJeff Saxby, Memorial
AUS Student-Athlete and Community Service AwardNot available, Unknown team
AUS First Team All-StarCory Janes, Saint Marys
 Dennie Oliver, StFX
 Fred Perry, StFX
 Jonah Taussig, Saint Marys
 Matthew Chapman, Memorial
AUS Second Team All-StarJeff Cotter, UNB
 Jermaine Bruce, Memorial
 Mark Seaborn, Acadia
 Mike Kierstead, UNB
 Randy Nohr, StFX

Canada West Coach of the YearDave Crook, Lethbridge
Canada West Player of the YearDanny Balderson, Lethbridge
Canada West Rookie of the YearJames Kenyon, Saskatchewan
Canada West First Team All-StarAllister Wilmott, Victoria
 Courtney Kolla, UBC
 Danny Balderson, Lethbridge
 Nick Maglisceau, Alberta
 Spencer Holt, Lethbridge
Canada West Second Team All-StarBrad Berikoff, Alberta
 Brad Gallup, Calgary
 James Kenyon, Saskatchewan
 Jody Glines, Saskatchewan
 Josh Hall, Trinity Western
Canada West All Rookie TeamJames Kenyon, Saskatchewan
 John Riad, Calgary
 Ryan Reed, Lethbridge
 Tyler Coston, Trinity Western
 Zaheed Bakare, UBC

Great Plains Coach of the YearJerry Hemmings, Brandon
Great Plains Player of the YearEarnest Bell, Brandon
Great Plains Rookie of the YearRyan Dulder, Manitoba
Great Plains First Team All-StarEarnest Bell, Brandon
 Greg Walker, Brandon
 Matej Maroti, Winnipeg
 Ogo Okwumabua, Manitoba
 Steven Podwin, Regina
Great Plains Second Team All-StarAshley Yeaman, Regina
 Chad Yarwood, Manitoba
 Jermaine Harden, Brandon
 Joe Dominguez, Winnipeg
 Scott Goebel, Regina
 Suk Singh, Winnipeg

OUA West Coach of the YearCraig Boydell, Western
OUA East Coach of the YearTerry Haggerty, Ryerson
E.C. Lebel Plaque (OUA West MVP)Micah Bourdeau, Western
E.C. Lebel Plaque (OUA East MVP)Ted Dongelmans, Laurentian
OUA West Rookie of the YearRadhi Knapp, Wilfrid Laurier
OUA East Rookie of the YearRyan French, York
OUA West Ken Shields NomineeSteve Maga, McMaster
OUA West First Team All-StarDoug Doyle, McMaster
 Jamie Duncan, Brock
 Micah Bourdeau, Western
 Ramon McElmurry, Lakehead
 Steve Maga, McMaster
OUA East First Team All-StarBill Crowdis, Ryerson
 Jafeth Maseruka, Carleton
 Jon Reid, Ryerson
 Kevin Gordon, Laurentian
 Ted Dongelmans, Laurentian
OUA West Second Team All-StarChris Brown, Western
 Geoff MacNeil, Guelph
 Geoff Stead, Windsor
 Jim Grozelle, Western
 Ryan Dudley, Brock
OUA East Second Team All-StarBen Gorham, Ryerson
 Derek Richardson, Queens
 Jan-Michael Nation, Ryerson
 John Purdy, Queens
 Mike George, York
 Sam Gilbert, Ryerson
OUA West All Rookie TeamAaron Giberson, Guelph
 Anthony Rizzetto, Windsor
 Conrad Kreek, Waterloo
 Darren Veira, Wilfrid Laurier
 Radhi Knapp, Wilfrid Laurier
Kitch MacPherson Trophy (MVP in OUA Wilson Cup)Ted Dongelmans, Laurentian

RSEQ Coach of the YearJohn Dore, Concordia
RSEQ Player of the YearPatrice Lemieux, Bishops
RSEQ Rookie of the YearSamuel Audet-Sow, Laval
RSEQ Defensive Player of the YearWayne Alexander, Concordia
RSEQ First Team All-StarEric Zulu, Concordia
 Patrice Lemieux, Bishops
 Real Kitieu, Concordia
 Samuel Audet-Sow, Laval
RSEQ Second Team All-StarDavid Brownrigg, Laval
 Domenico Marcario, McGill
 Mark Spence, Concordia
 Michael Kieran, Concordia
 Paul Stephens, Bishops

Hagey-Siegfried Trophy (Team MVP)Mike Zavershnik, Waterloo
Letterman Award (Rookie-of-the-Year)Conrad Kreek, Waterloo
Wardlaw Porteous Trophy (Team MVP)Nick Maglisceau, Alberta
Ernie Foshay Memorial Award (StFX Invitational Tourn MVP)Dennie Oliver, StFX


Statistical information maintained by Martin Timmerman. Please provide feedback to: MartinTimmerman@gmail.com