U Sports Hoops
Current Season Teams People Championships Awards Other History Contact Women's site

CIS Men's Basketball Award Winners for 2006-07 Season

Stuart W. Aberdeen Memorial Trophy (CIS Coach of the Year)Barnaby Craddock, Brandon
Mike Moser Memorial Trophy (CIS Outstanding Player)Osvaldo Jeanty, Carleton
Dr. Peter Mullins Trophy (CIS Rookie of the Year)Jean Francois Beaulieu-Maheux, Laval
Defensive Player of the YearMartin Ajayi, McMaster
Ken Shields AwardJustin Halleran, Memorial
First Team All-CanadianAndrew Spagrud, Saskatchewan
 Casey Archibald, UBC
 Osvaldo Jeanty, Carleton
 Patrick Perrotte, Concordia
 Paulo Santana, Acadia
Second Team All-CanadianBrad Rootes, Brock
 Daniel Eves, York
 Erfan Nasajpour, Winnipeg
 Eric Breland, Cape Breton
 Jean-Philippe Morin, Laval
CIS All-Rookie TeamAndrew Wedemire, Western
 Boris Bakovic, Ryerson
 Christian Upshaw, StFX
 Jean Francois Beaulieu-Maheux, Laval
 Jeffrey Lukomski, Regina
MVP of CIAU Championship / Jack Donohue TrophyAaron Doornekamp, Carleton
CIS Tournament All-Star TeamDany Charlery, Brandon
 Josh Gibson-Bascombe, Ottawa
 Mark McLaughlin, Saint Marys
 Osvaldo Jeanty, Carleton
 Yul Michel, Brandon

AUS Coach of the YearNot available, Unknown team
Frank Baldwin Memorial Trophy (AUS Most Valuable Player)Paulo Santana, Acadia
AUS Rookie of the YearChristian Upshaw, StFX
AUS Defensive Player of the YearGarry Gallimore, StFX
AUS Student-Athlete and Community Service AwardJustin Halleran, Memorial
AUS First Team All-StarDoug McKinney, UPEI
 Eric Breland, Cape Breton
 Neil MacDonald, StFX
 Paulo Santana, Acadia
 Tyler Richards, StFX
AUS Second Team All-StarGarry Gallimore, StFX
 Mark McLaughlin, Saint Marys
 Paul Blake, Cape Breton
 Sean Thistle, Memorial
 Sherone Edwards, UPEI
AUS All Rookie TeamAndrew Kraus, Acadia
 Christian Upshaw, StFX
 Jonathan Cooper, UPEI
 Phillip Nkrumah, Cape Breton
 Terrence Taylor, StFX

Canada West Coach of the YearBarnaby Craddock, Brandon
Canada West Player of the YearCasey Archibald, UBC
Canada West Rookie of the YearJeffrey Lukomski, Regina
Canada West Defensive Player of the YearYul Michel, Brandon
Canada West Ken Shields Student-Athlete Community AwardAaron Christensen, Simon Fraser
Canada West First Team All-StarAaron Christensen, Simon Fraser
 Alex Steele, Alberta
 Andrew Spagrud, Saskatchewan
 Casey Archibald, UBC
 Dany Charlery, Brandon
 Erfan Nasajpour, Winnipeg
Canada West Second Team All-StarAdam Hartman, Brandon
 Chris Dyck, UBC
 Isaac Ansah, Manitoba
 Jacob Doerksen, Victoria
 Josh Whyte, Victoria

OUA West Coach of the YearChris Oliver, Windsor
OUA East Coach of the YearDavid DeAveiro, Ottawa
E.C. Lebel Plaque (OUA West MVP)Brad Rootes, Brock
E.C. Lebel Plaque (OUA East MVP)Osvaldo Jeanty, Carleton
OUA West Defensive Player of the YearMartin Ajayi, McMaster
OUA East Defensive Player of the YearMike Williams, Toronto
OUA West Rookie of the YearAndrew Wedemire, Western
OUA East Rookie of the YearBoris Bakovic, Ryerson
OUA West Ken Shields NomineeAdam Steiner, McMaster
OUA East Ken Shields NomineeAlex McLeod, Ottawa
OUA West First Team All-StarAdam Steiner, McMaster
 Brad Rootes, Brock
 Chris Keith, Brock
 Kevin Kloostra, Windsor
 Martin Ajayi, McMaster
OUA East First Team All-StarJosh Gibson-Bascombe, Ottawa
OUA West Second Team All-StarAron Bariagabre, Guelph
 Greg Surmacz, Windsor
 Matthew Walker, Wilfrid Laurier
 Ryan Steer, Windsor
 Warren Thomas, Lakehead
OUA East Second Team All-StarAlex McLeod, Ottawa
 Curtis Shakespeare, Ottawa
OUA West All Rookie TeamAndrew Pennycook, Wilfrid Laurier
 Andrew Wedemire, Western
 Jermaine DeCosta, McMaster
 Justin Golob, Wilfrid Laurier
 Saad Beg, Lakehead
OUA East All Rookie TeamBoris Bakovic, Ryerson
Kitch MacPherson Trophy (MVP in OUA Wilson Cup)Kevin Kloostra, Windsor

RSEQ Coach of the YearJohn Dore, Concordia
RSEQ Player of the YearPatrick Perrotte, Concordia
RSEQ Rookie of the YearJean Francois Beaulieu-Maheux, Laval
RSEQ Defensive Player of the YearDwayne Buckley, Concordia
RSEQ Ken Shields NomineeDoug McCooeye, Bishops
RSEQ First Team All-StarDamian Buckley, Concordia
 Dwayne Buckley, Concordia
 Jean Francois Beaulieu-Maheux, Laval
 Jean-Philippe Morin, Laval
 Patrick Perrotte, Concordia
RSEQ Second Team All-StarBenjamin Sormonte, Concordia
 Doug McCooeye, Bishops
 Junior Emmanuel Nicolas, Bishops
 Marc Olivier Beauchamps, UQAM
 Sean Anthony, McGill

Hagey-Siegfried Trophy (Team MVP)Michael Davis, Waterloo
Letterman Award (Rookie-of-the-Year)Alan Goodhoofd, Waterloo
Wardlaw Porteous Trophy (Team MVP)Alex Steele, Alberta
Most Improved Player AwardDavid Burnett, Waterloo
Eyeopener Male Rookie of the YearBoris Bakovic, Ryerson
Ernie Foshay Memorial Award (StFX Invitational Tourn MVP)Tyler Richards, StFX
Naismith Classic All-starDavid Burnett, Waterloo
 Matt Kieswetter, Waterloo


Statistical information maintained by Martin Timmerman. Please provide feedback to: MartinTimmerman@gmail.com