U Sports Hoops
Current Season Teams People Championships Awards Other History Contact Women's site

CIS Men's Basketball Award Winners for 2009-10 Season

Stuart W. Aberdeen Memorial Trophy (CIS Coach of the Year)Kevin Hanson, UBC
Mike Moser Memorial Trophy (CIS Outstanding Player)Josh Whyte, UBC
Dr. Peter Mullins Trophy (CIS Rookie of the Year)Clinton Springer-Williams, Brock
Defensive Player of the YearPhillip Nkrumah, Cape Breton
Ken Shields AwardAndrew Sullivan, Dalhousie
First Team All-CanadianChristian Upshaw, StFX
 Josh Gibson-Bascombe, Ottawa
 Josh Whyte, UBC
 Keenan Jeppesen, McMaster
 Showron Glover, Saskatchewan
Second Team All-CanadianAndrew Wedemire, Western
 Joey Haywood, Saint Marys
 Kevin McCleery, Carleton
 Matthew Thornhill, McGill
 Ross Bekkering, Calgary
CIS All-Rookie TeamClinton Springer-Williams, Brock
 Emanuel Pasquale, Laurentian
 Jordan Baker, Alberta
 Olivier Bouchard, McGill
 Owen Klassen, Acadia
MVP of CIAU Championship / Jack Donohue TrophyTroy Gottselig, Saskatchewan
CIS Tournament All-Star TeamKamar Burke, UBC
 Kevin McCleery, Carleton
 Michael Linklater, Saskatchewan
 Showron Glover, Saskatchewan
 Troy Gottselig, Saskatchewan
R.W. Pugh Fair Play AwardRoss Bekkering, Calgary

AUS Coach of the YearJim Charters, Cape Breton
Frank Baldwin Memorial Trophy (AUS Most Valuable Player)Christian Upshaw, StFX
AUS Rookie of the YearOwen Klassen, Acadia
AUS Defensive Player of the YearPhillip Nkrumah, Cape Breton
AUS Student-Athlete and Community Service AwardAndrew Sullivan, Dalhousie
AUS First Team All-StarChristian Upshaw, StFX
 James Dorsey, Cape Breton
 Joey Haywood, Saint Marys
 Mark McLaughlin, Saint Marys
 Simon Farine, Dalhousie
AUS Second Team All-StarAlexander Traikov, Acadia
 Joseph Schow, Dalhousie
 Manock Lual, UPEI
 Paris Carter, Cape Breton
 Phillip Nkrumah, Cape Breton
 William Silver, StFX
AUS All Rookie TeamAnthony Sears, Acadia
 Daniel Quirion, UNB
 Jordan Clarke, StFX
 Mike Helsby, Memorial
 Owen Klassen, Acadia

Canada West Coach of the YearKevin Hanson, UBC
Canada West Player of the YearJosh Whyte, UBC
Canada West Rookie of the YearJordan Baker, Alberta
Canada West Defensive Player of the YearGreg Stewart, Thompson Rivers
Canada West Ken Shields Student-Athlete Community AwardKevin Shaw, Simon Fraser
Canada West First Team All-StarJacob Doerksen, Trinity Western
 Josh Whyte, UBC
 Ross Bekkering, Calgary
 Showron Glover, Saskatchewan
 Zeon Gray, Fraser Valley
Canada West Second Team All-StarChristopher (Chas) Kok, Simon Fraser
 Dany Charlery, Brandon
 Jeff Price, Lethbridge
 Robbie Sihota, Calgary
 Sean Burke, Simon Fraser

OUA West Coach of the YearScott Morrison, Lakehead
OUA East Coach of the YearDavid DeAveiro, Ottawa
E.C. Lebel Plaque (OUA West MVP)Keenan Jeppesen, McMaster
E.C. Lebel Plaque (OUA East MVP)Josh Gibson-Bascombe, Ottawa
OUA West Defensive Player of the YearGreg Carter, Lakehead
OUA East Defensive Player of the YearCole Hobin, Carleton
OUA West Rookie of the YearClinton Springer-Williams, Brock
OUA East Rookie of the YearEmanuel Pasquale, Laurentian
OUA West Ken Shields NomineeJamie Searle, Lakehead
OUA East Ken Shields NomineeBaris Ondul, Queens
OUA West First Team All-StarAndrew Wedemire, Western
 Clinton Springer-Williams, Brock
 Isaac Kuon, Windsor
 Jamie Searle, Lakehead
 Keenan Jeppesen, McMaster
OUA East First Team All-StarBoris Bakovic, Ryerson
 Josh Gibson-Bascombe, Ottawa
OUA West Second Team All-StarCam McIntyre, Waterloo
 Jay Mott, Guelph
 Jesse MacDonald, Wilfrid Laurier
 Nigel Johnson-Tyghter, Windsor
 Ryan Barbeau, Western
 Yoosrie Salhia, Lakehead
OUA East Second Team All-StarWarren Ward, Ottawa
OUA West All Rookie TeamClinton Springer-Williams, Brock
 Josh Collins, Windsor
 Maxwell Allin, Wilfrid Laurier
 Ryan Thomson, Lakehead
 Victor Raso, McMaster
Kitch MacPherson Trophy (MVP in OUA Wilson Cup)Kevin McCleery, Carleton

RSEQ Coach of the YearOlga Hrycak, UQAM
RSEQ Player of the YearMatthew Thornhill, McGill
RSEQ Rookie of the YearOlivier Bouchard, McGill
RSEQ Defensive Player of the YearEric Cote-Kougnima, UQAM
RSEQ Ken Shields NomineeNot available, Unknown team
RSEQ First Team All-StarAdil El Makssoud, UQAM
 Etienne Labrecque, Laval
 Evens Laroche, Concordia
 Matthew Thornhill, McGill
 Onnex Blackwood, Bishops
RSEQ Second Team All-StarDecee Krah, Concordia
 Eric Cote-Kougnima, UQAM
 Gregory St. Amand, UQAM
 Jerome Turcotte-Routhier, Laval
 Olivier Bouchard, McGill
RSEQ All Rookie TeamJean-Andre Moussignac, Concordia
 Jean-Philippe Renaud, Laval
 Nicolas Langley, McGill
 Olivier Bouchard, McGill
 Onnex Blackwood, Bishops

Hagey-Siegfried Trophy (Team MVP)David Burnett, Waterloo
Wardlaw Porteous Trophy (Team MVP)Harvey Bradford, Alberta
Letterman Award (Rookie-of-the-Year)Wayne Bridge, Waterloo
Most Improved Player AwardBrendan Smith, Waterloo
Ernie Foshay Memorial Award (StFX Invitational Tourn MVP)Christian Upshaw, StFX
Naismith Classic MVPMatt Hayes, Waterloo
Naismith Classic All-starBen Frisby, Waterloo


Statistical information maintained by Martin Timmerman. Please provide feedback to: MartinTimmerman@gmail.com