U Sports Hoops
Current Season Teams People Championships Awards Other History Contact Women's site

CIS Men's Basketball Award Winners for 2015-16 Season

Stuart W. Aberdeen Memorial Trophy (CIS Coach of the Year)Patrick Tatham, Ryerson
Mike Moser Memorial Trophy (CIS Outstanding Player)Michael L'Africain, Ottawa
Dr. Peter Mullins Trophy (CIS Rookie of the Year)Isiah Osborne, Windsor
Defensive Player of the YearCaleb Agada, Ottawa
Ken Shields AwardVincent Dufort, McGill
First Team All-CanadianDani Elgadi, Brock
 Javon Masters, UNB
 Kewyn Blain, UQAM
 Michael L'Africain, Ottawa
 Thomas Cooper, Calgary
Second Team All-CanadianAaron Best, Ryerson
 Jordan Jensen-Whyte, UBC
 Kaza Kajami-Keane, Carleton
 Kevon Parchment, Fraser Valley
 Tyler Scott, UPEI
CIS All-Rookie TeamAbdul Kamane, Bishops
 Brody Clarke, Alberta
 Chan De Ciman, Saskatchewan
 Isiah Osborne, Windsor
 Jordan Aquino-Serjue, Dalhousie
MVP of CIAU Championship / Jack Donohue TrophyConnor Wood, Carleton
CIS Tournament All-Star TeamAdika Peter-McNeilly, Ryerson
 Connor Wood, Carleton
 Guillaume Payen Boucard, Carleton
 Ryan Ejim, Carleton
 Thomas Cooper, Calgary
R.W. Pugh Fair Play AwardSven Stammberger, Dalhousie

AUS Coach of the YearRick Plato, Dalhousie
Frank Baldwin Memorial Trophy (AUS Most Valuable Player)Javon Masters, UNB
AUS Rookie of the YearJordan Aquino-Serjue, Dalhousie
AUS Defensive Player of the YearMeshack Lufile, Cape Breton
AUS Student-Athlete and Community Service AwardShaquille Smith, Acadia
AUS First Team All-StarBradley States, UPEI
 Brian Rouse, Saint Marys
 Javon Masters, UNB
 Ritchie Kanza Mata, Dalhousie
 Tyler Scott, UPEI
AUS Second Team All-StarKashrell Lawrence, Dalhousie
 Kyle Arseneault, Acadia
 Matthew Daley, UNB
 Meshack Lufile, Cape Breton
 Vasilije Curcic, Memorial
AUS All Rookie TeamAmin Suleman, UPEI
 Jack MacAulay, Cape Breton
 Jordan Aquino-Serjue, Dalhousie
 Tristen Ross, StFX
 Tyronn King, UNB

Canada West Coach of the YearScott Clark, Thompson Rivers
Canada West Player of the YearThomas Cooper, Calgary
Canada West Rookie of the YearBrody Clarke, Alberta
Canada West Defensive Player of the YearKevon Parchment, Fraser Valley
Canada West Ken Shields Student-Athlete Community AwardJared Baker, Lethbridge
Canada West First Team All-StarBrandon Brine, Lethbridge
 Jordan Jensen-Whyte, UBC
 Josh Wolfram, Thompson Rivers
 Kevon Parchment, Fraser Valley
 Thomas Cooper, Calgary
Canada West Second Team All-StarBrett Layton, Mount Royal
 Conor Morgan, UBC
 Jonathan Tull, Regina
 Keith Omoerah, Manitoba
 Mamadou Gueye, Alberta
Canada West Third Team All-StarDenzel James, MacEwan
 Denzel Lynch-Blair, Winnipeg
 Lars Schlueter, Calgary
 Reese Pribilsky, Thompson Rivers
 Volodymyr Iegorov, Thompson Rivers
Canada West All Rookie TeamBrody Clarke, Alberta
 Chan De Ciman, Saskatchewan
 Jeff Tubbs, Thompson Rivers
 Taylor Browne, UBC
 William Sesay, Winnipeg

OUA Coach of the YearPatrick Tatham, Ryerson
OUA Player of the YearMichael L'Africain, Ottawa
OUA Defensive Player of the YearCaleb Agada, Ottawa
OUA Rookie of the YearIsiah Osborne, Windsor
OUA Ken Shields Award NomineeSam Hirst, Laurentian
OUA First Team All-StarAaron Best, Ryerson
 Adika Peter-McNeilly, Ryerson
 Alex Campbell, Windsor
 Caleb Agada, Ottawa
 Dani Elgadi, Brock
 Greg Morrow, Western
 Kaza Kajami-Keane, Carleton
 Leon Alexander, McMaster
 Michael L'Africain, Ottawa
 Sukhpreet Singh, Queens
OUA Second Team All-StarAmmanuel Diressa, Ryerson
 Bacarius Dinkins, Lakehead
 Connor Wood, Carleton
 Devin Johnson, Toronto
 Guillaume Payen Boucard, Carleton
 Henry Tan, Lakehead
 Johneil Simpson, Brock
 Nathan McCarthy, Ottawa
 Troy Joseph, McMaster
 William Coulthard, Wilfrid Laurier
OUA All-Rookie TeamAnthony Iacoe, Laurentian
 Daniel Johansson, Toronto
 Devon Williams, Toronto
 Dylan Phillips, Waterloo
 Isiah Osborne, Windsor
 Kalil Langston, Nipissing
 Marcus Anderson, Carleton
 Simon Mikre, Wilfrid Laurier
 Stanley Mayambo, Carleton
 Tyler Brown, Brock

RSEQ Coach of the YearDavid DeAveiro, McGill
RSEQ Player of the YearKewyn Blain, UQAM
RSEQ Rookie of the YearAbdul Kamane, Bishops
RSEQ Defensive Player of the YearDele Ogundokun, McGill
RSEQ Ken Shields NomineeVincent Dufort, McGill
RSEQ First Team All-StarAlexandre Leclerc, Laval
 Dele Ogundokun, McGill
 Ken Beaulieu, Concordia
 Kewyn Blain, UQAM
 Vincent Dufort, McGill
RSEQ Second Team All-StarGreishe Clerjuste, UQAM
 Jenning Leung, McGill
 Jonathan Bermillo, Bishops
 Thibaud Dezutter, Laval
 Tychon Carter-Newman, McGill
RSEQ All Rookie TeamAbdul Kamane, Bishops
 Isaiah Cummins, McGill
 Nick Harvey, Bishops
 Schneiders Suffrard, Concordia
 Vladimir Thomas, Laval

Hagey-Siegfried Trophy (Team MVP)Jon Ravenhorst, Waterloo
Letterman Award (Rookie-of-the-Year)Dylan Phillips, Waterloo
Most Improved Player AwardMike Pereira, Waterloo
Ryersonian Trophy (Male Athlete of the Year)Aaron Best, Ryerson
Ernie Foshay Memorial Award (StFX Invitational Tourn MVP)Sven Stammberger, Dalhousie


Statistical information maintained by Martin Timmerman. Please provide feedback to: MartinTimmerman@gmail.com