U Sports Hoops
Current Season Teams People Championships Awards Other History Contact Women's site

U Sports Men's Basketball Award Winners for 2016-17 Season

Stuart W. Aberdeen Memorial Trophy (CIS Coach of the Year)Dave Smart, Carleton
Mike Moser Memorial Trophy (CIS Outstanding Player)Connor Wood, Carleton
Dr. Peter Mullins Trophy (CIS Rookie of the Year)Kadre Gray, Laurentian
Defensive Player of the YearCaleb Agada, Ottawa
Ken Shields AwardKashrell Lawrence, Dalhousie
First Team All-CanadianAdika Peter-McNeilly, Ryerson
 Connor Wood, Carleton
 Conor Morgan, UBC
 Kevin Bercy, StFX
 Thomas Cooper, Calgary
Second Team All-CanadianCaleb Agada, Ottawa
 Dele Ogundokun, McGill
 Javon Masters, UNB
 Kaza Kajami-Keane, Carleton
 Shane Osayande, Saskatchewan
CIS All-Rookie TeamEddie Ekiyor, Carleton
 Jamaal Potopsingh, UNB
 Kadre Gray, Laurentian
 Kendrick Jolin, McGill
 Scott Kellum, Victoria
MVP of CIAU Championship / Jack Donohue TrophyKaza Kajami-Keane, Carleton
CIS Tournament All-Star TeamAdika Peter-McNeilly, Ryerson
 Ammanuel Diressa, Ryerson
 Connor Wood, Carleton
 Jenning Leung, McGill
 Kashrell Lawrence, Dalhousie
 Kaza Kajami-Keane, Carleton
R.W. Pugh Fair Play AwardNot awarded, Unknown team

AUS Coach of the YearRick Plato, Dalhousie
Frank Baldwin Memorial Trophy (AUS Most Valuable Player)Kevin Bercy, StFX
AUS Rookie of the YearJamaal Potopsingh, UNB
AUS Defensive Player of the YearRitchie Kanza Mata, Dalhousie
AUS Student-Athlete and Community Service AwardKashrell Lawrence, Dalhousie
AUS First Team All-StarJavon Masters, UNB
 Kashrell Lawrence, Dalhousie
 Kevin Bercy, StFX
 Marquis Clayton, Saint Marys
 Ritchie Kanza Mata, Dalhousie
AUS Second Team All-StarBen Miller, Acadia
 Brian Rouse, Saint Marys
 Erik Nissen, Acadia
 Tyler Scott, UPEI
 Vasilije Curcic, Memorial
AUS All Rookie TeamChris Spurrell, UNB
 Jamaal Potopsingh, UNB
 Justin Andrew, StFX
 Kordeiro James, Saint Marys
 Nathan Barker, Memorial
AUS Championship Tournament MVPRitchie Kanza Mata, Dalhousie

Canada West Coach of the YearKevin Hanson, UBC
Canada West Player of the YearConor Morgan, UBC
Canada West Rookie of the YearScott Kellum, Victoria
Canada West Defensive Player of the YearJordan Jensen-Whyte, UBC
Canada West Ken Shields Student-Athlete Community AwardPhil Jalalpoor, UBC
Canada West First Team All-StarBrody Clarke, Alberta
 Conor Morgan, UBC
 Shane Osayande, Saskatchewan
 Thomas Cooper, Calgary
 Volodymyr Iegorov, Thompson Rivers
Canada West Second Team All-StarAustin Waddoups, Alberta
 Dejon Burdeaux, Lethbridge
 Jordan Jensen-Whyte, UBC
 Justus Alleyn, Manitoba
 Manjodh Dulay, Fraser Valley
Canada West Third Team All-StarBrett Layton, Mount Royal
 Denzel Lynch-Blair, Winnipeg
 Grant Sitton, Victoria
 Matthew Forbes, Saskatchewan
 Tyvon Cooper, Brandon
Canada West All Rookie TeamAndre Kelly, Alberta
 James Wagner, Manitoba
 Johneil Johnson, Regina
 Narcisse Ambanza, Winnipeg
 Scott Kellum, Victoria

OUA Coach of the YearDave Smart, Carleton
OUA Player of the YearConnor Wood, Carleton
OUA Defensive Player of the YearCaleb Agada, Ottawa
OUA Rookie of the YearKadre Gray, Laurentian
OUA Ken Shields Award NomineeRyan Bennett, Brock
OUA First Team All-StarAdika Peter-McNeilly, Ryerson
 Ammanuel Diressa, Ryerson
 Caleb Agada, Ottawa
 Connor Gilmore, McMaster
 Connor Wood, Carleton
 Dani Elgadi, Brock
 Devin Johnson, Toronto
 Jean Emmanuel Pierre-Charles, Ottawa
 Kadre Gray, Laurentian
 Kaza Kajami-Keane, Carleton
OUA Second Team All-StarBacarius Dinkins, Lakehead
 Johneil Simpson, Brock
 Justin Shaver, Nipissing
 Marcus Lewis, Nipissing
 Mike Rocca, Windsor
 Nedim Hodzic, Waterloo
 Rohan Boney, McMaster
 Ryan Ejim, Carleton
 Sukhpreet Singh, Queens
 Tevaun Kokko, Wilfrid Laurier
OUA All-Rookie TeamDaniel Cayer, Brock
 Eddie Ekiyor, Carleton
 Jaaden Lewis, Nipissing
 Justin Hardy, Waterloo
 Kadre Gray, Laurentian
 Keevon Small, Ryerson
 Nedim Hodzic, Waterloo
 Omar Shiddo, Western
 Simon Petrov, Waterloo
 Tevaun Kokko, Wilfrid Laurier
Kitch MacPherson Trophy (MVP in OUA Wilson Cup)Ammanuel Diressa, Ryerson

RSEQ Coach of the YearDavid DeAveiro, McGill
RSEQ Player of the YearDele Ogundokun, McGill
RSEQ Rookie of the YearKendrick Jolin, McGill
RSEQ Defensive Player of the YearDele Ogundokun, McGill
RSEQ Ken Shields NomineeCharles Miller, UQAM
RSEQ First Team All-StarDele Ogundokun, McGill
 Frantson Demosthene, Laval
 Greishe Clerjuste, UQAM
 Jenning Leung, McGill
 Ken Beaulieu, Concordia
RSEQ Second Team All-StarAlexandre Leclerc, Laval
 Francois Bourque, McGill
 Ibrahima Sylla, UQAM
 Jonathan Bermillo, Bishops
 Michael Fosu, Concordia
RSEQ All Rookie TeamAlain Bernard, Laval
 Henderson Charles, Concordia
 Joany Castor-Thadal, Bishops
 Kendrick Jolin, McGill
 Nicholas Noble, Concordia

Hagey-Siegfried Trophy (Team MVP)Jon Ravenhorst, Waterloo
Letterman Award (Rookie-of-the-Year)Nedim Hodzic, Waterloo
Most Improved Player AwardKristian Vande Kemp, Waterloo
Ryersonian Trophy (Male Athlete of the Year)Adika Peter-McNeilly, Ryerson
Federation of Students Rookie of the YearNedim Hodzic, Waterloo
Ernie Foshay Memorial Award (StFX Invitational Tourn MVP)Theon Reefer, Saint Marys


Statistical information maintained by Martin Timmerman. Please provide feedback to: MartinTimmerman@gmail.com