U Sports Hoops
Current Season Teams People Championships Awards Other History Contact Women's site

Men's Basketball Awards for Ryerson

National Awards
These awards were presented by U SPORTS, CIS or CIAU to recognize outstanding performance at the national level
 
Stuart W. Aberdeen Memorial Trophy (CIS Coach of the Year)
2015-16 Patrick Tatham
First Team All-Canadian
2016-17 Adika Peter-McNeilly
2017-18 Ammanuel Diressa
Second Team All-Canadian
1993-94 Alex Beason
1994-95 Alex Beason
2014-15 Jahmal Jones
2015-16 Aaron Best
 
All-Canadian (Honourable Mention)
1999-00 Bill Crowdis
CIS All-Rookie Team
2006-07 Boris Bakovic
2010-11 Jahmal Jones
CIS Tournament All-Star Team
2014-15 Adika Peter-McNeilly
2015-16 Adika Peter-McNeilly
2016-17 Ammanuel Diressa
2016-17 Adika Peter-McNeilly
2017-18 Ammanuel Diressa
 
R.W. Pugh Fair Play Award
2014-15 Adika Peter-McNeilly
2017-18 Adam Voll
League Awards
These awards were presented by the league in which this team played to recognize achievement at the league level
 
OUA East Coach of the Year
1980-81 Phil Schlote
1999-00 Terry Haggerty
OUA Coach of the Year
2015-16 Patrick Tatham
E.C. Lebel Plaque (OUA East MVP)
1993-94 Alex Beason
 
OUA East Rookie of the Year
1998-99 Ben Gorham
2006-07 Boris Bakovic
2013-14 Jean-Victor Mukama
OUA Ken Shields Award Nominee
2014-15 Bjorn Michaelsen
OUA East First Team All-Star
1986-87 Kevin St. Kitts
1993-94 Alex Beason
1994-95 Alex Beason
1995-96 Scott Belasco
1996-97 Scott Belasco
1998-99 Brian Smith
1999-00 Bill Crowdis
1999-00 Jon Reid
2000-01 Bill Crowdis
2001-02 Jan-Michael Nation
2008-09 Boris Bakovic
2009-10 Boris Bakovic
2010-11 Jahmal Jones
2011-12 Jahmal Jones
2012-13 Aaron Best
2013-14 Jahmal Jones
 
OUA East Second Team All-Star
1973-74 Rick Hagerman
1976-77 Dave Fogolin
1980-81 Darrell Outschoorn
1984-85 Phil Rowe
1985-86 Jamie Voskuil
1986-87 Jamie Voskuil
1987-88 Jamie Voskuil
1992-93 Ainsworth Slowly
1993-94 Ainsworth Slowly
1994-95 Scott Belasco
1994-95 Ainsworth Slowly
1997-98 Carl Harper
1997-98 Brian Smith
1999-00 Sam Gilbert
1999-00 Ben Gorham
1999-00 Jan-Michael Nation
2000-01 Jan-Michael Nation
2001-02 Errol Fraser
2002-03 Jon Reid
2007-08 Boris Bakovic
2011-12 Jordan Gauthier
2012-13 Jahmal Jones
2013-14 Adika Peter-McNeilly
Ontario East - Central Division Second Team All-Star
1991-92 Tracy Reese
OUA East All Rookie Team
1998-99 Ben Gorham
2000-01 Sandy Brar
2000-01 Karlo Villanueva
2004-05 Brandon Krupa
2005-06 Joseph Imbrogno
2006-07 Boris Bakovic
2008-09 Josh Budd
2010-11 Jordan Gauthier
2010-11 Jahmal Jones
2011-12 Aaron Best
2012-13 Juwon Grannum
2013-14 Jean-Victor Mukama
 
OUA First Team All-Star
2014-15 Aaron Best
2014-15 Jahmal Jones
2015-16 Aaron Best
2015-16 Adika Peter-McNeilly
2016-17 Ammanuel Diressa
2016-17 Adika Peter-McNeilly
2017-18 Ammanuel Diressa
OUA Second Team All-Star
2014-15 Adika Peter-McNeilly
2015-16 Ammanuel Diressa
OUA All-Rookie Team
2016-17 Keevon Small
2017-18 Tanor Ngom
 
E.C. Lebel Plaque (Outstanding Player in OUA Playoffs)
1998-99 Jan-Michael Nation
Kitch MacPherson Trophy (MVP in OUA Wilson Cup)
2016-17 Ammanuel Diressa
University Awards
These awards were presented by the university where the athlete participated, often an Athletic Department award to recognized achievement across all sports
 
Ryersonian Trophy (Male Athlete of the Year)
2001-02 Jan-Michael Nation
2002-03 Jon Reid
2007-08 Boris Bakovic
2008-09 Boris Bakovic
2010-11 Jahmal Jones
2012-13 Aaron Best
2014-15 Jahmal Jones
2015-16 Aaron Best
2016-17 Adika Peter-McNeilly
2017-18 Ammanuel Diressa
D.H. Craighead Trophy (Male Greatest Contribution to Interuniversity Sport)
2007-08 Igor Bakovic
2010-11 Ryan McNeilly
2013-14 Yannick Walcott
Eyeopener Male Rookie of the Year
2000-01 Karlo Villanueva
2006-07 Boris Bakovic
2010-11 Jahmal Jones
2011-12 Aaron Best
 
Claude LaJeunesse Award - Academics
2005-06 Vladimir Matevski
2014-15 Bjorn Michaelsen


Statistical information maintained by Martin Timmerman. Please provide feedback to: MartinTimmerman@gmail.com