Login |
U Sports Hoops — Men
University Basketball in Canada
provided by Martin Timmerman
Current Season Past Seasons Teams Records Awards Championships Pros Search & More Contact Women's site

CIAU Men's Basketball Award Winners for 1990-91 Season

Stuart W. Aberdeen Memorial Trophy (CIS Coach of the Year)Bruce Enns,
 John Dore, Concordia
Mike Moser Memorial Trophy (CIS Outstanding Player)J.D. Jackson, UBC
Dr. Peter Mullins Trophy (CIS Rookie of the Year)Sean Van Koughnett, Waterloo
First Team All-CanadianJ.D. Jackson, UBC
 Joey Vickery, Brandon
 John Stiefelmeyer, Western
 Nick Arvanitis, Concordia
 Spencer McKay, Victoria
Second Team All-CanadianEric Bridgeland, Manitoba
 Norm Hann, Laurentian
 Peter Gordon, UPEI
 Richard Bella, StFX
 Tim Mau, Guelph
All-Canadian (Honourable Mention)Dave Nackoney, Brandon
MVP of CIAU Championship / Jack Donohue TrophyJohn Stiefelmeyer, Western
CIS Tournament All-Star TeamJ.D. Jackson, UBC
 John Stiefelmeyer, Western
 Peter Vandebovenkamp, Western
 Ted Byrne, Acadia
 Tim Mau, Guelph
 Tom Johnson, Victoria

AUS Coach of the YearSteve Konchalski, StFX
Frank Baldwin Memorial Trophy (AUS Most Valuable Player)Peter Gordon, UPEI
AUS Rookie of the YearJohn Ryan, Cape Breton
AUS First Team All-StarBrian Thompson, Saint Mary's
 Keith Donovan, Dalhousie
 Peter Gordon, UPEI
 Richard Bella, StFX
 Ted Byrne, Acadia
AUS Second Team All-StarDean Thibodeau, Dalhousie
 George Alford, UPEI
 John Ryan, Cape Breton
 Marion Mathis, StFX
 Troy Jones, Cape Breton

Canada West Coach of the YearBruce Enns,
Canada West Player of the YearJ.D. Jackson, UBC
Canada West Rookie of the YearScott Martell, Alberta
Canada West First Team All-StarIan Minnifee, Calgary
 J.D. Jackson, UBC
 Rick Stanley, Alberta
 Spencer McKay, Victoria
 Tom Johnson, Victoria
Canada West Second Team All-StarAlan Lalonde, UBC
 Blair Garneau, Saskatchewan
 Harbir Bains, Lethbridge
 Keith Pushor, Lethbridge
 Matt McCullough, Saskatchewan

Great Plains Coach of the YearRick Suffield, Manitoba
Great Plains Player of the YearEric Bridgeland, Manitoba
Great Plains Rookie of the YearMark Virgo, Regina
Great Plains First Team All-StarElden Irving, Brandon
 Eric Bridgeland, Manitoba
 Jeff Foreman, Winnipeg
 Joey Vickery, Brandon
 Steve Maslek, Brandon
Great Plains Second Team All-StarBrian Livingston, Regina
 Dave Nackoney, Brandon
 Garth Thomson, Manitoba
 Mark Gottselig, Regina
 Paul Bryant, Manitoba

OUA West Coach of the YearBarry Phillips, McMaster
Ontario East - St. Laurent Division Coach of the YearJohn Dore, Concordia
Ontario East - Central Division Coach of the YearPeter Campbell, Laurentian
E.C. Lebel Plaque (OUA West MVP)John Stiefelmeyer, Western
E.C. Lebel Plaque (Ontario East - St. Laurent MVP)Nick Arvanitis, Concordia
OUA West Rookie of the YearSean Van Koughnett, Waterloo
OUA West First Team All-StarGord Wood, Brock
 James Green, Western
 John Stiefelmeyer, Western
 Sean Van Koughnett, Waterloo
 Tim Mau, Guelph
Ontario East - St. Laurent Division First Team All-StarMichael Cohee, Concordia
 Michael Trought, Carleton
 Nick Arvanitis, Concordia
 Pierre Tibblin, Bishop's
 Rod Lee, Ottawa
Ontario East - Central Division First Team All-StarClive Anderson, York
 Doug Laughton, Queen's
 Mark Bellai, York
 Norm Hann, Laurentian
 Rob Wilson, Toronto
OUA West Second Team All-StarDarren Thomas, Guelph
 Eric Hammond, Guelph
 Jack Vander Pol, McMaster
 Jeff Byerley, Lakehead
 Leslie Ragguette, Lakehead
Ontario East - St. Laurent Division Second Team All-StarBill Shane, Ottawa
 David Fisher, Bishop's
 Dexter John, Concordia
 Michael McInrue, Carleton
 Paul Brousseau, McGill
Ontario East - Central Division Second Team All-StarDenny Palarchio, Queen's
 Gunars Balodis, Toronto
 John Campbell, Laurentian
 Rod Gilpin, Laurentian
 Scott Bleue, Toronto
Kitch MacPherson Trophy (MVP in OUA Wilson Cup)Dave Ormerod, Western

Brock Men's Basketball Team MVPGord Wood, Brock
Lethbridge Male Athlete of the YearHarbir Bains, Lethbridge
Dalhousie Male Athlete of the Year - Climo AwardKeith Donovan, Dalhousie
Dr. Robert J. Brodrick Award - Concordia Male Athlete of the YearNick Arvanitis, Concordia
Guelph President's Trophy - Male Student-AthleteTim Mau, Guelph
Western Dr. Claude Brown Memorial TrophyJohn Stiefelmeyer, Western
Guelph W.F. Mitchell Sportsman AwardRay Darling, Guelph
Don Cameron Award - Guelph Most Improved MaleBrent Barnhart, Guelph
UPEI Men's Basketball Team MVPPeter Gordon, UPEI
StFX Men's Basketball Team MVPRichard Bella, StFX
Wardlaw Porteous Trophy (Alberta Men's Basketball Team MVP)Rick Stanley, Alberta
Hagey-Siegfried Trophy (Team MVP)Sean Van Koughnett, Waterloo
StFX Men's Basketball Rookie of the YearBrian Lee, StFX
UPEI Men's Basketball Rookie of the YearCraig Walker, UPEI
Dalhousie Volunteer of the YearGary Holt,
Laurier Men's Basketball Most Valuable PlayerMike Alessio, Laurier
Regina Mens Basketball Team MVPRoland Biegler, Regina
Letterman Award (Rookie-of-the-Year)Sean Van Koughnett, Waterloo
Laurier Men's Basketball Rookie of the YearChris Livingstone, Laurier
StFX Men's Basketball Most Improved PlayerMarion Mathis, StFX
Paul Blaskavits Memorial Award - Lethbridge AthleticsMike Hansen, Lethbridge
Bishop's Men's Basketball Most Valuable PlayerPierre Tibblin, Bishop's
Brad Jones Award - Bishop's Men's Basketball Newcomer of the YearDavid McBride, Bishop's
Michel Fontaine Memorial Award - Bishop's Men's Basketball Most Improved PlayerDavid Fisher, Bishop's
Lethbridge Men's Basketball Team MVPHarbir Bains, Lethbridge
StFX Men's Basketball Best RebounderRichard Bella, StFX
Garth Smith Award - Bishop's Men's BasketballJeff Harris, Bishop's
Ernie Foshay Memorial Award (StFX Invitational Tourn MVP)Richard Bella, StFX


Statistical information maintained by Martin Timmerman. Please provide feedback to: MartinTimmerman@gmail.com