Login |
U Sports Hoops — Men
University Basketball in Canada
provided by Martin Timmerman
Current Season Past Seasons Teams Records Awards Championships Search & More Contact Women's site

U Sports Men's Basketball Award Winners for 2019-20 Season

Stuart W. Aberdeen Memorial Trophy (CIS Coach of the Year)Rick Plato, Dalhousie
Mike Moser Memorial Trophy (CIS Outstanding Player)Brett Layton, Calgary
Dr. Peter Mullins Trophy (CIS Rookie of the Year)Lloyd Pandi, Carleton
Defensive Player of the YearLock Lam, Lakehead
Ken Shields AwardMichael Rouault, Thompson Rivers
First Team All-CanadianAlix Lochard, UQAM
 Brett Layton, Calgary
 Calvin Epistola, Ottawa
 Kadre Gray, Laurentian
 Keevan Veinot, Dalhousie
Second Team All-CanadianAzaro Roker, StFX
 Jadon Cohee, UBC
 Lloyd Pandi, Carleton
 Rashawn Browne, Manitoba
 Tevaun Kokko, Ryerson
CIS All-Rookie TeamAnthony Tsegakele, Brandon
 Avan Nava, StFX
 Laoui Msambya, Lakehead
 Lloyd Pandi, Carleton
 Sidney Tremblay-Lacombe, Laval
MVP of CIAU Championship / Jack Donohue TrophyIsiah Osborne, Carleton
CIS Tournament All-Star TeamAlex Carson, Dalhousie
 Biniam Ghebrekidan, Carleton
 Isiah Osborne, Carleton
 Keevan Veinot, Dalhousie
 Manroop Clair, UBC

AUS Coach of the YearRick Plato, Dalhousie
Frank Baldwin Memorial Trophy (AUS Most Valuable Player)Keevan Veinot, Dalhousie
AUS Rookie of the YearAvan Nava, StFX
AUS Defensive Player of the YearXavier Ochu, Dalhousie
AUS Student-Athlete and Community Service AwardForest Mahoney, Acadia
AUS First Team All-StarAzaro Roker, StFX
 Cole Long, Memorial
 Ibrahima Doumbouya, UNB
 Johneil Johnson, Saint Marys
 Keevan Veinot, Dalhousie
AUS Second Team All-StarAlex Carson, Dalhousie
 Avan Nava, StFX
 Chris Spurrell, UNB
 Osman (Ozzy) Omar, Cape Breton
 Qyemah Gibson, Saint Marys
AUS All Rookie TeamAvan Nava, StFX
 Cooper Ward, Cape Breton
 Elijah Miller, UPEI
 Marcus Masters, UNB
 Matur Maluach, UNB
AUS Championship Tournament MVPAlex Carson, Dalhousie
AUS Championship Tournament All-StarAlex Carson, Dalhousie
 Avan Nava, StFX
 Azaro Roker, StFX
 Keevan Veinot, Dalhousie
 Marcus Masters, UNB

Canada West Coach of the YearBarnaby Craddock, Alberta
Canada West Player of the YearBrett Layton, Calgary
Canada West Rookie of the YearAnthony Tsegakele, Brandon
Canada West Defensive Player of the YearMaximilian Eisele, Calgary
Canada West Ken Shields Student-Athlete Community AwardMichael Rouault, Thompson Rivers
Canada West First Team All-StarBrett Layton, Calgary
 Ivan Ikomey, Alberta
 Jadon Cohee, UBC
 Parmvir Bains, Fraser Valley
 Rashawn Browne, Manitoba
Canada West Second Team All-StarCarter Millar, Regina
 J.T. Robinson, Saskatchewan
 Joe Davis, Thompson Rivers
 Mason Foreman, Calgary
 Narcisse Ambanza, Winnipeg
Canada West Third Team All-StarGrant Shephard, UBC
 James Wagner, Manitoba
 Matthew Ellis, Victoria
 Sukhjot Bains, Fraser Valley
 Tyus Jefferson, Alberta
Canada West All Rookie TeamAnthony Tsegakele, Brandon
 Diego Maffia, Victoria
 Fareed Shittu, UNBC
 Nathan Petrone, Mount Royal
 Noah Wharton, Calgary

OUA Coach of the YearTaffe Charles, Carleton
OUA Player of the YearKadre Gray, Laurentian
OUA Defensive Player of the YearLock Lam, Lakehead
OUA Rookie of the YearLloyd Pandi, Carleton
OUA Ken Shields Award NomineeLitha Ncanisa, Laurentian
OUA First Team All-StarCalvin Epistola, Ottawa
 Isaiah Traylor, Lakehead
 Kadre Gray, Laurentian
 Lloyd Pandi, Carleton
 Tevaun Kokko, Ryerson
OUA Second Team All-StarAli Sow, Wilfrid Laurier
 Jordan Henry, McMaster
 Julian Walker, Western
 Tanor Ngom, Ryerson
 Yasiin Joseph, Carleton
OUA Third Team All-StarJayden Frederick, Ryerson
 Lock Lam, Lakehead
 Munis Tutu, Carleton
 Quinton Gray, Queens
 Thomas Kennedy, Windsor
OUA All-Rookie TeamCole Syllas, Queens
 Graddy Kanku, Ontario Tech
 Laoui Msambya, Lakehead
 Lloyd Pandi, Carleton
 Shakael Pryce, Windsor

RSEQ Coach of the YearDavid DeAveiro, McGill
RSEQ Player of the YearAlix Lochard, UQAM
RSEQ Rookie of the YearSidney Tremblay-Lacombe, Laval
RSEQ Defensive Player of the YearLevi Londole, McGill
RSEQ Ken Shields NomineeSam Jenkins, McGill
RSEQ First Team All-StarAlix Lochard, UQAM
 Jamal Mayali, McGill
 Nervens Demosthene, Bishops
 Olivier Simon, Concordia
 Quarry Whyne, McGill
RSEQ Second Team All-StarAbdul Kamane, Bishops
 Cedrick Coriolan, Concordia
 Frantson Demosthene, UQAM
 Levi Londole, McGill
 Sidney Tremblay-Lacombe, Laval
RSEQ All Rookie TeamCameron Elliot, McGill
 Carl Jacob, Bishops
 Sami Jahan, Concordia
 Sidney Tremblay-Lacombe, Laval
 Steeve Joseph, Laval

Butler Trophy - Memorial Male Athlete of the YearCole Long, Memorial
Climo Award - Dalhousie Male Athlete of the YearKeevan Veinot, Dalhousie
Manitoba Male Athlete of the YearRashawn Browne, Manitoba
UNBC Men's Basketball Most Outstanding PlayerTyrell Laing, UNBC
StFX Men's Basketball Team MVPAzaro Roker, StFX
Dr. Dennis Kadatz Award - Calgary Male Athlete of the YearBrett Layton, Calgary
Regina Male Athlete of the YearCarter Millar, Regina
UPEI Men's Basketball Team MVPElijah Miller, UPEI
UNBC Men's Basketball Rookie of the YearFareed Shittu, UNBC
Jim Casey Award - Brandon AthleticsJaleel Webb, Brandon
Bishop's Male Athlete of the YearNervens Demosthene, Bishops
Manitoba Men's Basketball Team MVPRashawn Browne, Manitoba
Jerry Hemmings Award - Brandon Men's Basketball Most Valuable PlayerAnthony Tsegakele, Brandon
StFX Men's Basketball Rookie of the YearAvan Nava, StFX
Bishop's Male Freshman of the YearCarl Jacob, Bishops
UPEI Men's Basketball Rookie of the YearElijah Miller, UPEI
Joshua Carfagnini Award - Nipissing AthleticsGirece Kazumba, Nipissing
Carleton Men's Basketball Most Valuable PlayerLloyd Pandi, Carleton
UNBC Men's Basketball Zane Robison AwardChris Ross, UNBC
Brandon Men's Basketball Rookie of the YearDominique Dennis, Brandon
UPEI Men's Basketball Mickey Place AwardJack MacAulay, UPEI
Saint Mary's Men's Basketball Team MVPJohneil Johnson, Saint Marys
Nipissing Men's Basketball Team MVPJustin Shaver, Nipissing
Calgary Booster Club Scholar-AthleteMaximilian Eisele, Calgary
StFX Men's Basketball Most Improved PlayerMichael Utsalo, StFX
Eyeopener Male Rookie of the YearMouhamed Ndiaye, Ryerson
Hagey-Siegfried Trophy (Team MVP)Nedim Hodzic, Waterloo
Nipissing Men's Basketball Team MVPQuintin Ashitei, Nipissing
Dalhousie Coach of the YearRick Plato, Dalhousie
Doug Banton Award - Carleton AthleticsStanley Mayambo, Carleton
UPEI Principles of Panther Pride Coaches AwardAdam Ryan, UPEI
Dalhousie Volunteer of the YearAndrea Plato, Unknown team
Nipissing Men's Basketball Rookie of the YearDanny Lukusa, Nipissing
Letterman Award (Rookie-of-the-Year)Ethan Andrew, Waterloo
Regina Mens Basketball Team MVPGreishe Clerjuste, Regina
James O. Dollings Award - Brandon Men's Basketball Inspiration AwardJaleel Webb, Brandon
Bishop's Men's Basketball Most Valuable PlayerNervens Demosthene, Bishops
Cape Breton Men's Basketball Team MVPOsman (Ozzy) Omar, Cape Breton
UNBC Men's Basketball Most Inspirational PlayerSaje Gosal, UNBC
Cape Breton Men's Basketball Most Improved PlayerC.J. Bennett, Cape Breton
Brad Jones Award - Bishop's Men's Basketball Newcomer of the YearCarl Jacob, Bishops
Most Improved Player AwardJayden Grewal, Waterloo
 Kuel Thomas, Waterloo
Concordia Men's Basketball Most Valuable PlayerOlivier Simon, Concordia
York Men's Basketball Team MVPPrince Kamunga, York
Nipissing Men's Basketball PRIDE AwardShandon Ashitei, Nipissing
Ryerson Men's Basketball Team MVPTevaun Kokko, Ryerson
Bill Dimson Memorial Trophy - Guelph Men's Basketball Most Valuable PlayerTommy Yanchus, Guelph
UNBC Men's Basketball Practice Wins LeaderVolodymyr Pluzhnikov, UNBC
Dalhousie Trainer of the YearAaron Shaw, Unknown team
UW Community Service AwardEthan Andrew, Waterloo
Cape Breton Men's Basketball Outstanding ContributionJason Callaghan, Cape Breton
Michel Fontaine Memorial Award - Bishop's Men's Basketball Most Improved PlayerLiam Tissot, Bishops
Acadia Men's Basketball Team MVPMarcus Upshaw, Acadia
Jack Tanner Trophy - Guelph Men's Basketball Most Improved PlayerRasheed Weekes, Guelph
Concordia Men's Basketball Rookie of the YearSami Jahan, Concordia
Acadia Men's Basketball Rookie of the YearBrandon Aultman, Acadia
Concordia Men's Basketball Defensive Player of the YearCedrick Coriolan, Concordia
UNB Men's Basketball Team MVPChris Spurrell, UNB
Memorial Men's Basketball Edward P. Browne Award (Team MVP)Cole Long, Memorial
Garth Smith Award - Bishop's Men's BasketballJames Murray, Bishops
Cape Breton Men's Basketball Caper AwardPaul Watson, Cape Breton
Dalhousie Men's Basketball Team MVPAlex Carson, Dalhousie
Acadia Men's Basketball Most Improved PlayerBrett Speedy, Acadia
Cape Breton Men's Basketball Rookie of the YearCooper Ward, Cape Breton
Dalhousie Men's Basketball Team MVPKeevan Veinot, Dalhousie
UNB Men's Basketball Rookie of the YearMarcus Masters, UNB
Concordia Men's Basketball Most Improved PlayerNathaniel Boisvert, Concordia
Concordia Men's Basketball 6th Man of the YearAleks Simeunovic, Concordia
Acadia Men's Basketball Leading RebounderForest Mahoney, Acadia
UNB Men's Basketball Red & Black AwardIbrahima Doumbouya, UNB
Concordia Men's Basketball Best TeammateOge Nwoko, Concordia
Acadia Men's Basketball Defensive Player of the YearRowan Power, Acadia
Acadia Men's Basketball Gib Chapman AwardForest Mahoney, Acadia
Laurier Men's Basketball Most Valuable PlayerKemel Archer, Wilfrid Laurier
Laurier Men's Basketball Rookie of the YearVladimir Lukomski, Wilfrid Laurier


Statistical information maintained by Martin Timmerman. Please provide feedback to: MartinTimmerman@gmail.com