Current Season Teams People Championships Awards More History Contact Men's site

CIS Women's Basketball Award Winners for 2003-04 Season

Peter Ennis Award (CIS Coach of the Year)Deb Huband, UBC
Nan Copp Award (CIS Player of the Year)Cymone Bouchard Bernauer, Regina
Kathy Shields Award (CIS Rookie of the Year)Cassandra Carpenter, Laurentian
Sylvia Sweeney Award (Outstanding Student-Athlete)Krystal O'Byrne, Victoria
Tracy MacLeod Award (Spirit)Heather Thompson, Winnipeg
CIS Defensive Player of the YearCarrie Watson, UBC
CIS First Team All-CanadianCymone Bouchard Bernauer, Regina
 Dani Everitt Sinclair, Victoria
 Jenine Browne, Memorial
 JoAnne Wells, Winnipeg
 Nikki Doucet, Toronto
CIS Second Team All-CanadianAnouk Boulanger, Bishops
 Carrie Watson, UBC
 Kelli McHugh, Cape Breton
 Maria-Jose Raposo, Concordia
 Sarah Crooks, Saskatchewan
CIS All-Rookie TeamCait Haggarty, UBC
 Cassandra Carpenter, Laurentian
 Chiara Rocca, McMaster
 Emilie Crofton, Bishops
 Emilie Ruel, Concordia
MVP of CIS Championship TournamentCarrie Watson, UBC
CIS Championship Tournament All-Star TeamAnouk Boulanger, Bishops
 Cymone Bouchard Bernauer, Regina
 JoAnne Wells, Winnipeg
 Morgan McLaughlin, Simon Fraser
 Sheila Townsend, UBC

AUS Coach of the YearDoug Partridge, Memorial
AUS Most Valuable PlayerJenine Browne, Memorial
AUS Rookie of the YearKelly Donald, Dalhousie
AUS Defensive Player of the YearJoanne McNeil, Memorial
AUS Tracey MacLeod Award NomineeLeslie Duncan, Dalhousie
AUS Student-Athlete Community Service AwardKate Flynn, Memorial
AUS First Team All-StarAmy Dalton, Memorial
 Jenine Browne, Memorial
 Julie Galipeau, Saint Marys
 Kelli McHugh, Cape Breton
 Ryan McKay, Dalhousie
AUS Second Team All-StarChristine Kirk, StFX
 Christy McBride, UNB
 Kate Flynn, Memorial
 Katherine Walters, UPEI
 Maureen Murrin, Cape Breton

Canada West Coach of the YearDeb Huband, UBC
 Lisa Thomaidis, Saskatchewan
Canada West Player of the YearCymone Bouchard Bernauer, Regina
Canada West Rookie of the YearCait Haggarty, UBC
Canada West Defensive Player of the YearCarrie Watson, UBC
Canada West Tracy MacLeod Award NomineeHeather Thompson, Winnipeg
Canada West First Team All-StarAnna Drewniak, Manitoba
 Carrie Watson, UBC
 Cymone Bouchard Bernauer, Regina
 Dani Everitt Sinclair, Victoria
 JoAnne Wells, Winnipeg
 Sarah Crooks, Saskatchewan
Canada West Second Team All-StarCristi Allan, Alberta
 Dani Langford, Simon Fraser
 Krystal O'Byrne, Victoria
 Lindsay Maundrell, Calgary
 Sally Kaznica, Winnipeg
Canada West All Rookie TeamErica McGuinness, UBC
 Jessica Lynch, Lethbridge
 Lisa Sigurdson, Simon Fraser
 Sara Hrehoriak, Manitoba
 Sherelle Carvery, Brandon

OUA East Coach of the YearAngie McLeod, Ottawa
OUA West Coach of the YearMichael Milne, Western
OUA East Player of the YearNikki Doucet, Toronto
OUA West Player of the YearChristin Dickenson, McMaster
OUA East Rookie of the YearCassandra Carpenter, Laurentian
OUA West Rookie of the YearChiara Rocca, McMaster
OUA East Defensive Player of the YearDasa Farthing, Carleton
OUA West Defensive Player of the YearJulie Lamparski, Western
Joy Bellinger Award of Merit - OUA EastAshley Keohan, Ryerson
Joy Bellinger Award of Merit - OUA WestNot awarded, Unknown team
OUA East All-Star TeamAshley Kimmett, Carleton
 Erin McDiarmid, Queens
 Julie Rodrigue, Ottawa
 Nastassia Subban, York
 Nikki Doucet, Toronto
OUA East All-Star Second TeamAmy Goodday, Queens
 Cassandra Carpenter, Laurentian
 Moriah Trowell, Ottawa
 Tierney Hoo, Laurentian
 Vanessa Nobrega, Toronto
OUA West All-Star TeamChristin Dickenson, McMaster
 Jodie Ebeling, Brock
 Julie Lamparski, Western
 Robyn DeGray, Lakehead
 Stacey Farr, Brock
OUA West All-Star Second TeamChiara Rocca, McMaster
 Meaghan McGrath, Wilfrid Laurier
 Rebecca McColl, Western
 Sarah Zagorski, Wilfrid Laurier
 Stephanie Yallin, Guelph
OUA East All-Rookie TeamAvely Serin, Carleton
 Cassandra Carpenter, Laurentian
 Jennifer Donofrio, RMC
 Kimberly Gibbs, York
 Veronique Martineau, Ottawa
OUA West All-Rookie TeamChiara Rocca, McMaster
 Gillian Maxwell, Waterloo
 Sharon Hollinshead, Guelph
 Stephanie Yallin, Guelph
 Tara Boyce, Lakehead

RSEQ Entraineur de l'annee (Coach of the Year)Rod Gilpin, Bishops
RSEQ Joueuse par excellence (Player of the Year)Maria-Jose Raposo, Concordia
RSEQ Recrue de l'annee (Rookie of the Year)Emilie Ruel, Concordia
RSEQ Joueuse defensive de l'annee (Defensive Player)France Lanoie, Bishops
RSEQ Premiere equipe d'etoiles (First Team All-Star)Anouk Boulanger, Bishops
 Cheeka Mitchell, McGill
 Maria-Jose Raposo, Concordia
 Marian Fortier, Laval
 Pascale Morin, Concordia
RSEQ Deuxieme equipe d'etoiles (Second Team All-Star)Amelie Rousseau, Bishops
 Caroline D'Amours, Laval
 France Lanoie, Bishops
 Marianne Remy, UQAM
 Marie Helene Pedneau, Laval

Ruby Anderson Trophy (Women's Basketball Team MVP)Cristi Allan, Alberta
 Diane Smith, Alberta
Brock Women's Basketball Team MVPStacey Farr, Brock
Regina Female Athlete of the YearCymone Bouchard Bernauer, Regina
Regina Women's Basketball Team MVPCymone Bouchard Bernauer, Regina
Dalhousie Volunteer of the Yearbezanson-maggie, Unknown team


Statistical information maintained by Martin Timmerman. Please provide feedback to: MartinTimmerman@gmail.com