Login |
U Sports Hoops — Women
University Basketball in Canada
provided by Martin Timmerman
Current Season Teams People Championships Awards More History Contact Men's site

CIS Women's Basketball Award Winners for 2008-09 Season

Peter Ennis Award (CIS Coach of the Year)Lisa Thomaidis, Saskatchewan
Nan Copp Award (CIS Player of the Year)Kayla Dykstra, Victoria
Kathy Shields Award (CIS Rookie of the Year)Chanelle St-Amour, Laval
Sylvia Sweeney Award (Outstanding Student-Athlete)Courtney Gerwing, Simon Fraser
Tracy MacLeod Award (Spirit)Vanessa Forstbauer, Victoria
CIS Defensive Player of the YearLeanne Evans, UBC
CIS First Team All-CanadianBess Lennox, Western
 Chanelle St-Amour, Laval
 Kayla Dykstra, Victoria
 Kelsey Hodgson, Cape Breton
 Kimberley Tulloch, Saskatchewan
CIS Second Team All-CanadianAlaine Hutton, Toronto
 Laurelle Weigl, Simon Fraser
 Marie-Michelle Genois, Laval
 Robyn Buna, Simon Fraser
 Victoria Thistle, Memorial
CIS All-Rookie TeamAlexandria Forsey, Memorial
 Anneth Him-Lazarenko, McGill
 Chanelle St-Amour, Laval
 Diane Schuetze, Thompson Rivers
 Nicole Clarke, Alberta
MVP of CIS Championship TournamentMatteke Hutzler, Simon Fraser
R.W. Pugh Fair Play AwardNot awarded, Unknown team
CIS Championship Tournament All-Star TeamChelsea Cassano, Regina
 Iva Peklova, Windsor
 Jessica Lynch, Regina
 Matteke Hutzler, Simon Fraser
 Robyn Buna, Simon Fraser

AUS Coach of the YearDoug Partridge, Memorial
AUS Most Valuable PlayerKelsey Hodgson, Cape Breton
AUS Rookie of the YearAlexandria Forsey, Memorial
AUS Defensive Player of the YearAshley Stephen, StFX
AUS Tracey MacLeod Award NomineeTashina Van Vlack, UNB
AUS Student-Athlete Community Service AwardKelly Himmelman, Memorial
AUS First Team All-StarAmanda Sharpe, UNB
 Ashley Stephen, StFX
 Jenna Kaye, Dalhousie
 Kelsey Hodgson, Cape Breton
 Victoria Thistle, Memorial
AUS Second Team All-StarEmma Duinker, Acadia
 Kari Everett, Cape Breton
 Kelsey Daley, Saint Marys
 Laurie Girdwood, Dalhousie
 Myra Donkin, UPEI
AUS Rookie Team All-StarAlexandria Forsey, Memorial
 Carly LaFave, UPEI
 Ericka Gratton, Memorial
 Keisha Brown, Acadia
 Sondra Medley, Acadia

Canada West Coach of the YearLisa Thomaidis, Saskatchewan
Canada West Player of the YearKayla Dykstra, Victoria
Canada West Sylvia Sweeney Award NomineeCourtney Gerwing, Simon Fraser
Canada West Defensive Player of the YearLeanne Evans, UBC
Canada West Rookie of the YearNicole Clarke, Alberta
Canada West Tracy MacLeod Award NomineeVanessa Forstbauer, Victoria
Canada West First Team All-StarJessica Lynch, Regina
 Kayla Dykstra, Victoria
 Kimberley Tulloch, Saskatchewan
 Laurelle Weigl, Simon Fraser
 Robyn Buna, Simon Fraser
Canada West Second Team All-StarAshley Hill, Calgary
 Ashley Wigg, Alberta
 Caitlin Gooch, Winnipeg
 Chelsea Cassano, Regina
 Leanne Evans, UBC

OUA East Coach of the YearAndy Sparks, Ottawa
OUA West Coach of the YearChantal Vallee, Windsor
OUA East Player of the YearAlaine Hutton, Toronto
OUA West Player of the YearBess Lennox, Western
OUA East Rookie of the YearAbby Edmison, RMC
OUA West Rookie of the YearSamantha Russell, Guelph
OUA East Defensive Player of the YearTanya Perry, Carleton
OUA West Defensive Player of the YearRenata Adamczyk, Wilfrid Laurier
Joy Bellinger Award of Merit - OUA EastAmanda McConnell, Laurentian
Joy Bellinger Award of Merit - OUA WestNadine Paron, Western
OUA East All-Star TeamAlaine Hutton, Toronto
 Brittany Moore, Queens
 Ines Jelic, Carleton
 Laura MacCallum Lennon, York
 Nicki Schutz, Toronto
OUA East All-Star Second TeamDarrah Bumstead, Laurentian
 Emilie Morasse, Ottawa
 Jenny Hobbs, Ryerson
 Sharlene Harding, RMC
 Tanya Perry, Carleton
OUA West All-Star TeamAlisa Wulff, Windsor
 Amanda Anderson, Western
 Bess Lennox, Western
 Dranadia Roc, Windsor
 Tasia McKenna, Lakehead
 Taylor Smith, McMaster
OUA West All-Star Second TeamKathryn Verboom, Lakehead
 Kimberly Lee, Waterloo
 Kris Yallin, Guelph
 Renata Adamczyk, Wilfrid Laurier
OUA East All-Rookie TeamAbby Edmison, RMC
 Alyson Bush, Carleton
 Angela Tilk, Ryerson
 Emily Perras, York
 Kendall MacLeod, Carleton
OUA West All-Rookie TeamAmber Hillis, Wilfrid Laurier
 Bojana Kovacevic, Windsor
 Kelly Moulden, Western
 Samantha Russell, Guelph
 Tara Giallonardo, Brock

RSEQ Entraineur de l'annee (Coach of the Year)Linda Marquis, Laval
RSEQ Joueuse par excellence (Player of the Year)Chanelle St-Amour, Laval
RSEQ Recrue de l'annee (Rookie of the Year)Anneth Him-Lazarenko, McGill
RSEQ Joueuse defensive de l'annee (Defensive Player)Nathifa Weekes, McGill
Representante RSEQ pour le Prix Tracy MacLeodLaure Pitfield, Bishops
RSEQ Prix leasdership et engagement socialLaure Pitfield, Bishops
RSEQ Premiere equipe d'etoiles (First Team All-Star)Anneth Him-Lazarenko, McGill
 Chanelle St-Amour, Laval
 Katy Germain, Bishops
 Krystle Douglas, Concordia
 Marie-Michelle Genois, Laval
RSEQ Deuxieme equipe d'etoiles (Second Team All-Star)Irline Noel, UQAM
 Jessica Bibeau-Cote, UQAM
 Jessy Roy, Bishops
 Karine Boudrias, UQAM
 Myriam Lamarre, Laval
RSEQ Equipe d'etoiles des recrues (All Rookie Team)Anne Marie Prophete, Concordia
 Anneth Him-Lazarenko, McGill
 Chanelle St-Amour, Laval
 Elise Lepine, McGill
 Elyse Jobin, Laval

Ruby Anderson Trophy (Women's Basketball Team MVP)Ashley Wigg, Alberta
Brock Women's Basketball Team MVPWhitney Gorges, Brock
Dalhousie President's AwardAlex Legge, Dalhousie
Regina Women's Basketball Team MVPChelsea Cassano, Regina
 Jessica Lynch, Regina
York Women's Basketball Team MVPLaura MacCallum Lennon, York
University of Regina Sports Hall of FameCymone Bouchard Bernauer, Unknown team


Statistical information maintained by Martin Timmerman. Please provide feedback to: MartinTimmerman@gmail.com